05:45 12 آوریل 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 99

وزیر اطلاعات پیشین عربستان در کنفرانس امنیتی بحرین، شدیدا اسزائیل را مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، ترکی الفیصل، شاهزاده شناخته شده سعودی که پیش از این بیش از دو دهه ریاست دستگاه اطلاعات این کشور را بر عهده داشت و سفیر عربستان در آمریکا و انگلیس نیز بود، در نشست امنیتی امروز (یکشنبه) بحرین که به صورت مجازی برگزار شد، به شدت گابی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل را مورد انتقاد قرار داد و گفت: هر گونه قرارداد عادی‌سازی باید به فلسطینی‌ها در رسیدن به کشور مستقل‌شان کمک کند.

ترکی الفیصل تاکید کرد: اسرائیل یک قدرت استعمارگر غربی است که فلسطینی‌ها را چه کودک چه بزرگسال، چه زن چه مرد در بازداشتگاه‌ها با بدترین اتهام‌های امنیتی زندانی کرده و آنها بدون دسترسی به عدالت در این بازداشتگاه‌ها از بین می‌روند، آنها (اشغالگران) آنگونه که دوست دارند خانه‌ها را ویران می‌کنند و هر کسی را بخواهند به قتل می‌رسانند.

این شاهزاده سعودی افزود: اسرائیلی‌ها خواهان روابطی با عربستان هستند، اما سگ‌های وحشی خود را در رسانه‌ها علیه ما می‌فرستند و یک زخم باز را نمی‌توان با مسکن درمان کرد. "تنها با طرح صلح عربی موفق به مقابله با ایران خواهیم شد و بدون مشارکت عربستان نمی‌توان آن را توافقات ابراهیم (توافق‌های صلح اسرائیل با کشورهای عربی) نامید.

اشکنازی که در این نشست بلافاصله پس از ترکی الفیصل صحبت کرد، ضمن ابراز تاسف خود از اظهارات نماینده عربستان گفت: فکر نمی‌کنم آن سخنان فضا و تغییراتی را که در خاورمیانه در حال وقوع است، منعکس کند.

وزیر خارجه اسرائیل در ادامه افزود: ما می‌توانیم مانند گذشته بازی اتهام‌زنی را در پیش بگیریم و یا اینکه از این فرصت برای پیشنهاد صلح استفاده کنیم، توافق‌های ابراهیم پنجره‌ای برای تغییر فرصت‌ها گشود و امیدواریم عربستان و فلسطینی‌ها برای بزرگ شدن این حلقه به آنها ملحق شوند و مانند گذشته به بازی اتهام‌زنی‌ ادامه ندهند.

مرتبط:

واکنش تل‌آویو به تغییر رویکرد بحرین در واردات کالا از اسرائیل
نصیحت ترکی الفیصل به بایدن: اشتباهات گذشته در برجام را نکن
عربستان: کشورهای عربی و قطر به حل اختلافات نزدیک شده اند
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک