02:14 25 فوریه 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 30

محققان چینی با استفاده از پلی وینیل الکل، گلوتن و ذرات آهن یک اسپری مغناطیسی توسعه داده‌اند که قادر است قرص‌ها را به ربات‌های متحرک تبدیل کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از دیلی‌میل، دانشمندان دانشگاه سیتی در هنگ کنگ اسپری به نام "اسپری ام" تولید کردند که قادر است روی جسم مورد نظر بچسبد و هنگامی که فعال شد اجازه می‌دهد تا شی مورد نظر با استفاده از یک میدان مغناطیسی راه برود، بچرخد و بخزد. محققان پیش‌بینی می‌کنند که فناوری آنها می‌تواند برای قرص‌هایی که پزشکان قصد دارند آنها را به یک قسمت خاصی از بدن منتقل کنند مورد استفاده قرار گیرد.

© REUTERS / Amr Abdallah Dalsh

دکتر "شن یاجینگ"(Shen Yajing) رهبر این مطالعه گفت: ایده ما این است که با قرار دادن لایه مغناطیسی مذکور ما بتوانیم هر قرصی را به یک ربات تبدیل کرده و حرکت آنها را کنترل کنیم. تمام مواد اولیه "اسپری ام"(M-spray) زیست سازگار هستند و پوشش رویی آن نیز در صورت از بین رفتن می‌تواند توسط بدن انسان جذب یا دفع شود.

در آزمایش این مطالعه محققان کپسول‌هایی را با اسپری مذکور پوشانده و آنها را به بدن خرگوش‌های بیهوش وارد کردند. با استفاده از فناوری تصویربرداری رادیولوژی، قرص‌ها هنگامی که درون بدن خرگوش بودند ردیابی شدند و محققان شاهد حل شدن پوشش و رسیدن کپسول به محل مورد نظر بودند.

مرتبط:

آیا در شیر خشک هم قرص گذاشته اند؟
واکنش وزیر صمت ایران به جاسازی قرص در کیک‌ها
پیدا شدن قرص های مشکوک، بازرسان ایرانی را رهسپار کارخانه های کیک و کلوچه کرد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک