05:24 22 سپتامبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
درگیری در قره باغ (254)
0 718

رئیس جمهور ترکیه اظهار داشت که خبرهای خوبی از همتای آذربایجانی خود درباره قره باغ شنیده است.

به گزارش اسپوتنیک، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی خود در قهرمان‌مرعش که از طریق کانال تلویزیونی "ان‌تی‌وی" منعکس می‌شد، اظهار داشت: صبح با برادرم الهام علی اف گفتگو کردم. خوشحال شدم که خبرهای مثبتی از او شنیدم. ما با یاری خداوند به پیروزی نزدیک می شویم.

پیش از این، روز شنبه علی اف اعلام داشت که ارتش آذربایجان کنترل شانزده شهرک در مناطق فیزولی، جبرائیل، گوبادلی، زنگیلان، خوجالی، خوجوند در منطقه قره باغ را به دست گرفته است.

تنش های میان آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ از ۲۷ سپتامبر (۶ مهر) از سرگرفته شد. هرکدام از طرفین دیگری را آغازگر این درگیری می داند.

 طرفین درگیری تاکنون سه بار در خصوص آتش بس توافق کرده اند. آخرین توافق آتش بس میان طرفین از روز ۲۶ اکتبر (۵ آبان) اجرایی شد، اما پس از این توافق نیز همانند دفعات گذشته طرفین از عدم رعایت آتش بس از سوی طرف دیگر خبر دادند.

درگیری ها در قره باغ در سال ۱۹۸۸ آغاز شد که منطقه خودمختار قره باغ  خروج خود از ترکیب  آذربایجان شوروی را اعلام کرد. در جریان رویارویی مسلحانه در سالهای ۱۹۹۲-۱۹۹۴ ، آذربایجان کنترل قره باغ و هفت منطقه مجاور را از دست داد. از سال ۱۹۹۲ ، مذاکرات در مورد حل و فصل مسالمت آمیز منازعات در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ، به ریاست سه کشور روسیه ، ایالات متحده و فرانسه در جریان است. آذربایجان اصرار دارد که تمامیت ارضی خود را حفظ کند ، ارمنستان از منافع جمهوری خودخوانده قره باغ دفاع می کند زیرا خود قره باغ طرف مذاکره نیست.

موضوع:
درگیری در قره باغ (254)
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک