20:19 27 سپتامبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
ویروس کرونا در جهان (2923)
0 52

چرا جوانان بیشتر به نوع شدید کرونا مبتلا می‌شوند؟

به گزارش اسپوتنیک به نقل از وبگاه «ncbi»، در برخی از جوانان ابتلا به نوع شدید کرونا با عوارض جانبی شدیدی همراه است. درحالی است که بسیاری از افراد دیگر این بیماری را با عوارض جانبی بسیار کمتری پشت سر می گذارند.

عوامل ناشناخته ای سبب می شوند افراد جوان در برابر شدیدترین عوارض جانبی این پاندمی قرار گیرند. محققان معتقدند تمایزهای کوچک ژنتیکی سبب می شوند برخی افراد به نوع شدیدتر این بیماری مبتلا شوند. محققان این تمایزهای ژنتیکی در دی ان ای را ردیابی کرده اند.

 پژوهش مذکور نشان داد اینترفرون احتمالا نقشی کلیدی در حفاظت از بدن دارد. اینترفرون یک پیام رسان مولکولی است که سیستم ایمنی بدن را در مقابل ویروس ها تحریک می کند. محققان متوجه شده اند جهشی نادر در برخی افراد سبب می شود بدن آنان نتواند ذخایر کافی از اینترفرون را برای ایجاد  واکنش ایمنی مناسب بسازد.

یکی دیگر از نکات تمرکز این تحقیق ژنی به نام TYK2 است.  برخی از نسخه های این ژن در ایجاد برخی بیماری های خودایمنی مانند روماتوئید آرتروز تاثیر دارند و برخی دیگر نیز به نوع شدید کووید۱۹ منجر می شوند. دارویی به نام «باریسیتینیب» که برای درمان آرتروز به کار می رود و یک مخرج مشترک ژنتیکی با کووید دارد. همین امر سبب شده در آزمایش های بالینی از این دارو برای مقابله با کووید۱۹ استفاده شود.

موضوع:
ویروس کرونا در جهان (2923)
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک