20:24 26 اکتبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
درگیری در قره باغ (178)
0 43

وزرای امور خارجه فدراسیون روسیه و ترکیه در مورد وضعیت قره باغ به صورت تلفنی گفت‌و‌گو کردند.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه روسیه اعلام داشت که سرگئی لاوروف و مولود چاووش اوغلو، وزرای امور خارجه فدراسیون روسیه و ترکیه، در مورد وضعیت قره باغ کوهستانی گفت‌و‌گو و بر ضرورت اجرای دقیق تمام مفاد بیانیه مشترک وزرای خارجه روسیه، ارمنستان و آذربایجان که پس از مذاکرات مسکو در 9 - 10 اکتبر حاصل شد، تأیید کردند.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه پس از گفت‌و‌گوی تلفنی وزرای خارجه دو کشور که ابتکار طرف ترک صورت پذیرفت، آمده است: در جریان گفتگوی انجام شده، درباره وضعیت منطقه مورد مناقشه قره باغ پس از مذاکرات سه جانبه 10-9 اکتبر در مسکو تبادل نظر شد و ضرورت اجرای دقیق تمامی مفاد بیانیه مشترک وزرای خارجه روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان مورخ 10 اکتبر مورد تاکید قرار گرفت.

وزارت خارجه روسیه افزود: از طرف روسی بر آمادگی مسکو جهت ادامه تلاش های میانجیگرانه برای دستیابی به حل و فصل مسائل ناگورنو-قره‌باغ با در نظر گفتن مفاد بیانیه مسکو تاکید شد.

وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان روز جمعه به دعوت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه وارد مسکو شدند. مذاکرات آنها بیش از 10 ساعت به طول انجامیده و با تصویب یک توافق نامه به پایان رسید. این توافقنامه شامل چهار نکته برای حل اختلاف است. از جمله طرفین از ساعت 12:00 امروز 10 اکتبر در راستای اهداف انسان دوستانه و برای مبادله اسرای جنگی و سایر زندانیان و اجساد کشته ها آتش بس از طریق میانجیگری کمیته بین المللی صلیب سرخ را اعلام کردند. باکو و ایروان  همچنین توافق کردند که "مذاکرات اساسی با هدف دستیابی به یک توافق صلح  در اسرع وقت" آغاز شود. در عین حال ، طرفین تغییر ناپذیری چارچوب مذاکرات در مورد مسئله قره باغ را مورد تأیید قرار دادند.

متاسفانه دیرتر وزارتخانه های دفاع ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به نقض آتش بس در قره باغ متهم کردند.

جنگ در خط رویارویی طرفها در قره باغ از 27 سپتامبر آغاز شد. ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به راه اندازی جنگ متهم می کنند . در قره باغ از گلوله باران توپخانه ای نقاط مسکونی این جمهوری خود خوانده از جمله پایتخت آن ، استپاناکرت خبر می دهند. ارمنستان با ادعای اینکه آنکارا به طور فعال از باکو حمایت می کند ، حکومت نظامی و  برای اولین بار -بسیج عمومی اعلام کرده است. در آذربایجان نیز برخی از نیروها  بسیج  شده اند.

موضوع:
درگیری در قره باغ (178)
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک