04:28 21 سپتامبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
درگیری در قره باغ (254)
12612

نخست وزیر ارمنستان مدعی پشتیبانی نیروی هوایی ترکیه از آذربایجان شد و آمریکا را بخاطر فروش جنگنده‌های اف-16 به ترکیه مورد انتقاد قرارداد.

به گزارش اسپوتنیک، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان در گفت‌وگو با نشریه آمریکایی نیویورک تایمز گفت: "لازم است آمریکا درباره این که آیا جنگنده‌های اف-16 را به ترکیه برای "بمباران دهکده‌ها و غیر نظامیان" فروخته، توضیح دهد."

وی پیشتر در جریان گفت‌وگوی پنجشبه قبل خود با  رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا حمایت جنگنده‌های ترکیه از ارتش آذربایجان در نبرد قره باغ را به وی اطلاع داده بود.

پاشینیان در این مصاحبه ترکیه را به شعله ور کردن بیشتر نبرد در قره باغ کوهستانی و تداوم سیاست نسل کشی ارامنه متهم کرد. وزارت دفاع ارمنستان به تازگی با انتشار فیلمی  پرواز یک جنگنده اف-16 ترکیه نزدیک سوخو-25 این کشور که سرنگون شد را نشان داد. ایروان مدعی است که این جنگنده توسط نیروی هوایی ترکیه سرنگون شده است.

درگیری ها بر سر قره باغ در واقع مدتها پیش و از سال 1988 آغاز شد که این منطقه خودمختار خروج خود از آذربایجان شوروی را اعلام کرد. باکو پس از درگیری مسلحانه در سالهای 1992-1994 کنترل قره باغ و همچنین هفت منطقه مجاور را از دست داد. از سال 1992 ، مذاکرات در مورد حل و فصل صلح آمیز در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، به سرپرستی سه کشور روسیه، ایالات متحده و فرانسه انجام شده است.

موضوع:
درگیری در قره باغ (254)

مرتبط:

قره باغ اعلام کرد، پایگاه هوایی در آذربایجان را مورد هدف قرار داده است
سیاست ایران هیزم ریختن در آتش جنگ قره باغ نیست
پسر پاشینیان به دلیل درگیری قره باغ در ارتش نام نویسی کرد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک