جهان
دریافت لینک کوتاه
درگیری در قره باغ (252)
0 417

آرتسرون هوانیسیان ، سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان ، اظهار داشت که آذربایجان در شمال خط تماس با قره باغ با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین ترکیه و جنگنده های F-16 نیروی هوایی ترکیه حملات هوایی انجام می دهد.

به گزارش اسپوتنیک، وی درصفحه  فیس بوک خود می نویسد: "دشمن از دور و بدون ورود به منطقه عملکرد سامانه های پدافند هوایی عمل می کند. از موشک های دوربرد هوا به زمین استفاده می شود." همچنین می گوید که استپاناکرت مکالمات  خلبانان به زبان ترکی را ضبط کرده است.

درگیری ها در قره باغ از سال 1988 آغاز شد که این منطقه خودمختار خروج خود از آذربایجان شوروی را اعلام کرد. باکو پس از درگیری مسلحانه در سالهای 1992-1994 کنترل قره باغ و همچنین هفت منطقه مجاور را از دست داد. از سال 1992 ، مذاکرات در مورد حل و فصل صلح آمیز در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ، به سرپرستی سه کشور صدر روسیه ، ایالات متحده و فرانسه انجام شده است.

در پایان هفته گذشته ، تشنج اوج گرفت: باکو و ایروان یکدیگر را به آغاز خصومت متهم کردند. حکومت نظامی و بسیج عمومی در ارمنستان اعلام شد. در آذربایجان نیز مقررات منع رفت و آمد و بسیج تعدادی از نیروها اعلام شده است.

اینکه ترکیه (عضو ناتو) به طور فعال از آذربایجان حمایت می کند ، اوضاع را وخیم تر می سازد. بتازگی در ایروان اعلام شد که جنگنده  F-16 ترکیه هواپیمای  سوخو 25 نیروی هوایی ارمنستان را در حریم هوایی ارمنستان سرنگون کرد. آنکارا و باکو این موضوع را انکار کردند. به نوبه خود ، ارمنستان عضو سازمان پیمان امنیت جمعی است.

جامعه بین المللی طرفین را به خویشتنداری فرا می خواند.

 

موضوع:
درگیری در قره باغ (252)
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک