18:50 25 ژانویه 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 711

یک ژنرال روسی در مصاحبه خود اعلام نمود که ایران از آغاز جنگ در سوریه برای حمایت از سوریه هزینه کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ریانووستی، سرلشکر بازنشسته سرگی چوارکوف، رئیس سابق مرکز آشتی طرف های درگیر در روسیه در مصاحبه ای اعلام نمود که ایران که یکی از متحدان اصلی سوریه است  از سال 2011 سالانه برای کمک به دمشق هزینه کرده است.

این ژنرال روسی در ادامه تصریح کرد: "در واقع، از روزهای نخست درگیری در سوریه، ایران یکی از متحدان اصلی دولت سوریه بود که کمک های مادی و مالی را به دمشق ارائه می داد. بر اساس برآوردهای مختلف، از سال 2011، ممکن است تهران هر ساله از 5 تا 20 میلیارد دلار برای کمک به دولت سوریه هزینه کرده باشد."

گفتنی است، چوارکوف از سال 2016 ریاست این مرکز را بر عهده داشت.

وی یادآور شد که در آگوست 2018 ، دمشق و تهران توافق نامه همکاری نظامی را امضا کردند که به کمک ایران در بازسازی صنایع نظامی سوریه و زیرساخت های این کشور کمک خواهد نمود.

جنگ سوریه با یک سری تظاهرات گسترده و در نهایت درگیری‌های نظامی در کشور سوریه آغاز شد که از 26 ژانویه 2011 شروع شده‌است که تأثیرگرفته از تحولات سیاسی منطقه خاورمیانه موسوم به بهار عربی است. حکومت سوریه از پشتیبانی و حضور نیروهای ایران، روسیه، شبه نظامیان شیعه عراقی و حزب‌الله لبنان برخوردار بوده‌است.

داعش (سازمان تروریستی ممنوعه در روسیه)که زمانی بر بخش‌های شرقی سوریه حکومت می‌کرد و حدود نیمی از خاک این کشور را در کنترل داشت هم با دولت‌های سوریه و عراق و هم با اپوزیسیون سوریه درگیر جنگ بود که در حال حاضر با از دست دادن قسمت اعظم قلمرو خود، کنترل آن به نواحی کوچکی در بیابان‌های شرق سوریه محدود شده‌است.

مرتبط:

لاوروف از ادامه تعامل روسیه با ترکیه و ایران در برای حل مسئله سوریه سخن گفت
لاوروف: تعامل روسیه با ترکیه و ایران درباره سوریه، جنبه تجاری ندارد
واکنش ایران به اتهامات آمریکا در خصوص حضور این کشور در سوریه
مخالفان در سوریه خواستار جایگزینی نیروهای ایران و حزب الله با نیروهای روسی شدند
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک