19:55 20 سپتامبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 336

هدف قرار دادن جنگنده F-16 توسط سامانه S-400 در ترکیه کنگره ایالات متحده را عصبانی کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از دیفنز نیوز، نمایندگان کنگره آمریکا از آزمایشات ژوئیه ترکیه در رابطه با سیستم موشکی ضد هوایی S-400 روسی بر روی جنگنده نسل چهارم فالکون F-16 آمریکایی خشمگین شدند.

 

به گفته منابع این نشریه، وضعیت زمانی که ارتش ترکیه در حین تمرینات نظامی جنگنده F-16 را با سیستم موشکی ضد هوایی S-400 روسی هدف قرار داد، قانونگذاران آمریکایی را بسیار عصبانی ساخت و آنها این اقدام را به عنوان "تهدیدی پنهان" و همچنین برای سایر کاربران این جنگنده از جمله ایالات متحده تلقی کردند.

این منبع گفت، این نه تنها یک تحریک عمدی بود، بلکه یک روز بعد از حضور اردوغان در دفتر بیضی نیز اتفاق افتاد.

جیم ریش رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا از ایالت آیداهو، در مصاحبه تلفنی با این نشریه گفت: ترکیه یک متحد استراتژیک بلند مدت ایالات متحده است، اما روابط در سالهای اخیر به شدت رو به وخامت گذشته و همچنان رو به وخامت است.

وی گفت: خرید S-400 روسی توسط رئیس جمهور اردوغان ماهیت روابط ما را تغییر داده است. این خرید برای پوتین رقیب ما سودمند است و تمامیت ناتو را تهدید می کند.

خرید سیستم موشکی ضد هوایی S-400 آنکارا از روسیه باعث شده است که کار برای نوسازی جنگنده نسل چهارم فالکون F-16 ترکیه که قرار است توسط شرکت آمریکایی لاکهید مارتین انجام شود، متوقف شود و همچنین یک توافق بین ترکیه و پاکستان به ارزش حدود ۱.۵ میلیارد دلار، از جمله خرید اسلام آباد ۳۰ هلیکوپترهای جنگی T129 ساخت ترکیه با موتورهای CTS800 دارای مجوز آمریکا را تهدید کند.

منع فروش تسلیحات ابزاری دیپلماتیک است که ایالات متحده پس از حمله نیروهای ترکیه به قبرس از سال ۱۹۷۸ علیه ترکیه استفاده نکرده است.

در ماه ژوئیه، اسماعیل دمیر رئیس سازمان صنایع دفاعی نهاد ریاست جمهوری ترکیه گفت: هزینه های برنامه F-35 Lightning II پس از محرومیت پیمانکاران ترکیه از آن به دلیل خرید سامانه ضد موشکی S-400 توسط جمهوری ترکیه از مسکو ۶۰۰ میلیون دلار افزایش می یابد و منجر به افزایش قیمت خواهد شد. هر هواپیمای این چنینی ۷-۹ میلیون دلار ارزش دارد.

در پایان ماه ژوئیه، آنکارا آمادگی خود را برای "رفع نگرانی" ایالات متحده در مورد ناسازگاری جنگنده های نسل پنجم F-35 آمریکایی با سامانه های موشکی ضد هوایی S-400 روسی ابراز کرد. یک هفته قبل از آن مشخص شد که ترکیه آزمایش سیستم های موشکی ضد هوایی T-400 روسی را بر روی جنگنده های آمریکایی F-16 و F-4 Phantom II انجام داده است.

روسیه و ترکیه در سال ۲۰۱۷ قرارداد چند میلیارد دلاری برای تأمین سیستم دفاع هوایی T-400 را امضا کردند. این توافق باعث نارضایتی ایالات متحده شد. واشنگتن آنکارا را با تحریم هایی تهدید کرد و سپس ترکیه را از برنامه جنگنده F-35 خارج کرد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک