12:42 16 ژوئن 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 21

کارگردان معروف بریتانیایی فیلم هایی چون «قطار سریع السیر نیمه شب»، «باگزی مالون» و «میسی‌سیپی می‌سوزد» در سن ۷۶ سالگی درگذشت.

به گزارش اسپوتنیک، آلن پارکر کارگردان، تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس همه ‌فن‌حریف بریتانیایی که دو بار نامزد جایزه اسکار شد و از دنیای فیلم‌های تبلیغاتی به فیلم‌های بلند داستانی راه پیدا کرد، روز جمعه در پی یک بیماری طولانی درگذشت. او ۷۶ ساله بود. موسسه فیلم بریتانیا (BFI) خبر درگذشت پارکر را تأیید کرد.

آلن پارکر متولد ۱۴ فوریه ۱۹۴۴ در ایزلینگتن در شمال لندن بود. او در ۱۹۷۱ با نوشتن فیلمنامه فیلم "ملودی" وارد دنیای سینما شد و بعد از ساخت دو فیلم کوتاه و یک فیلم تلویزیونی در ۱۹۷۶ اولین فیلم بلند خود "باگزی مالون" را ساخت که فیلمی موزیکال است.

پارکر در ۱۹۷۸ فیلم جنجالی "قطار سریع‌السیر نیمه‌شب" را بر اساس رمانی به همین نام نوشته بیلی هیز و فیلمنامه‌ای از الیور استون ساخت. این فیلم با بازی برد دیویس، رندی کواید و جان هرت نامزد شش جایزه اسکار ازجمله اسکار بهترین کارگردان شد و در دو بخش بهترین موسیقی و فیلمنامه اقتباسی جایزه را به خانه برد.

"شهرت"، "دیوار پینک فلوید"، "به ماه شلیک کن"، "بردی"، "قلب آنجل"، "میسی‌سیپی می‌سوزد"، "بیا بهشت را بنگر"، "جاده ولویل"، "خاکستر آنجلا" و "زندگی دیوید گیل" از دیگر فیلم‌های پارکر است. او برای فیلم "میسی‌سیپی می‌سوزد" هم نامزد اسکار بهترین کارگردان شد.

فیلم‌های او درمجموع ۱۰ اسکار، ۱۰ گلدن گلوب و ۱۹ جایزه بفتا دریافت کردند.

پارکر در ۲۰۱۵ آرشیو شخصی خود را به موسسه فیلم بریتانیا اعطاء کرد. این آرشیو آثار او را از زمانی که کارگردان فیلم‌های تبلیغاتی بود تا زمانی که فیلم‌هایی، چون "باگزی مالون"، "قطار سریع‌السیر نیمه‌شب" و "اویتا" را ساخت، دربرمی‌گیرد و شامل عکس‌ها، پوسترها، نامه‌ها، خاطرات، فیلمنامه‌ها و مواد تبلیغاتی است که در ۴۵ دهه فیلمسازی گردآوری شده است.

پارکر در آن زمان گفت: به نظر می‌رسد در مدت بیش از ۴۰ سال فیلمسازی خیلی چیز‌ها جمع‌آوری کرده‌ام و برای نگهداری آن‌ها جایی بهتر از آرشیو ملی بی‌اف‌آی در نظر ندارم.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک