04:21 13 اوت 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 170

کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو واقع در چین به صورت رسمی تعطیل شد.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه چین رسماً از تعطیلی کنسولگری آمریکا در شهر "چنگدو" واقع در جنوب غرب این کشور خبر داد.

 آخرین مهلت تخلیه کنسولگری ایالات متحده در "چنگدو" ساعت ۱۰ صبح امروز دوشنبه بود، اما آخرین گروه از کارکنان این کنسولگری ۴ ساعت زودتر از این مهلت یعنی ساعت ۶ صبح ساختمان را ترک کرده بودند.

وزارت خارجه چین با صدور بیانیه ای اعلام کرد که بعد از خروج دیپلمات های آمریکایی، ماموران چینی از درب جلو وارد کنسولگری شده و ساختمان را تحویل گرفته اند، این اقدام چین در حالی است که ماموران آمریکایی برای تصرف ساختمان کنسولگری چین در هوستون در اقدامی خشونت آمیز اقدام به شکستن قفل ها و تخریب درب ورودی کرده بودند.

پیش از این به دستور مقامات پکن و در اقدامی تلافی جویانه نسبت به تعطیلی کنسولگری چین در شهر "هیوستن" تگزاس، پرچم ملی آمریکا از ساختمان کنسولگری این کشور در شهر "چنگدو" پایین کشیده شد.

مقامات چین اعلام کردند که تعطیلی کنسولگری آمریکا در "چنگدو"، پاسخی قانونی و لازم به اقدامات نابخردانه واشنگتن در خصوص اماکن دیپلماتیک چین در هیوستن تگزاس است.

کنسولگری "چنگدو" از آن بابت که دسترسی آمریکایی‌ها به منطقه مورد مناقشه تبت را تسهیل می‌کرد؛ حائز اهمیت بود.

آمریکا چندی پیش با طرح اتهامات حقوق بشری، مدعی شد که چین در روند رفت و آمد اتباع بیگانه به منطقه خودمختار تبت کارشکنی می‌کند و به همین دلیل تحریم‌هایی را علیه برخی مقامات چینی اعمال کرد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک