17:24 31 اکتبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
1401

مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید در بخشی از کتاب خود به موضوع سفر نخست‌ وزیر ژاپن به ایران در سال ۹۸ پرداخته است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از کیودو، جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید در بخشی از کتاب خود با عنوان "اتاقی که در آن اتفاق افتاد" به موضوع سفر آبه شینزو، نخست ‌وزیر ژاپن، به ایران در سال ۹۸ پرداخته است.

در این کتاب آمده است: برای شنیدن نتایج سفر آبه به تهران در یک نشست شرکت کردم. [آیت‌الله] خامنه‌ای از صحبت‌های آبه یادداشت برداری کرده بود اما در پایان گفته بود که پاسخی [برای ترامپ] ندارد که این تقریبا توهین‌آمیز بود.

در ادامه بولتون می‌نویسد: [موضع] آیت‌الله خامنه‌ای خیلی سرسختانه‌تر از [موضع] روحانی در روز قبل از آن بود و این مساله بی‌خردی مکرون و دیگران را برای صحبت با روحانی بجای رهبر ایران نشان داد. در ادامه آمده است: ساعت ۱۲:۱۵ دقیقه به همراه پمپئو (وزیر خارجه) با ترامپ ملاقات کردم و او دوباره شروع به تکرار این کرد که جان کری (وزیر خارجه اوباما) مانع مذاکره با ایران می‌شود.

گفتنی است آبه در ژوئن ۲۰۱۹، سفری به ایران داشت که با شایعه وساطت او میان آمریکا و ایران همراه شد. در همان مقطع زمانی، آیت‌الله سید علی خامنه‌ای، رهبر ایران اظهار داشت: شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندادم و نخواهم داد.

بولتون می‌نویسد که بعد از بازگشت آبه، ترامپ در تماسی تلفنی به او می‌گوید که نباید از این بابت تاسف بخورد حال آنکه انتظار هم نداشته او از این سفر دست پر برگردد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک