07:58 22 سپتامبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
1151

نماینده استونی در سازمان ملل اعلام کرد که برنامه برای گفتگو در خصوص تمدید تحریم های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران برنامه ریزی نشده است.

به گزارش اسپوتنیک، سون یورگنسون، نماینده استونی در سازمان ملل در یک نشست خبری اعلام کرد که شورای امنیت سازمان ملل در حال حاضر تصمیمی برای گفتگو در خصوص تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران ندارد.

یورگنسون گفت: ما با شرکای خود از جمله آمریکا در تماس هستیم. تا آنجایی که من مطلع هستم، برنامه ای برای گفتگو در این خصوص برای ماه مه برنامه ریزی نشده است. تحریم تسلیحاتی در پاییز به پایان می رسد و ما باید ببینیم این موضوع چگونه خواهد بود.

به گفته وی تا کنون هیچ درخواستی برای گفتگو درباره اوضاع پیرامون ایران در شورای امنیت سازمان ملل ارائه نشده است.  

پیش از این برایان هوک، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران گفته بود که آمریکا پیش نویس قطعنامه درباره این موضوع را برای رأی گیری درباره آن در شورای امنیت سازمان ملل را آماده کرده است.

در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافق تاریخی برجام  با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای توسط  جمهوری اسلامی دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران قرار شد بسیاری از تحریمهای وضع شده علیه این کشور از سوی سازمان مللف امریکا و اتحادیه اروپا برداشته شود.در این توافق نامه همچنین پیش بینی شده كه تحریم تسلیحاتی علیه ایران طی مدت 5 سال اغو شود و تحویل تسلیحات به ایران زودتر نیز امكان پذیر باشد اما فقط با اجازه شورای امنیت سازمان ملل. این توافق نامه به شکل اصلی خود حتی سه سال دوام نیاورد: در ماه مه 2018 ، ایالات متحده اعلام خروج یک جانبه خود از آن و اعاده تحریم های شدید و سختگیرانه علیه تهران را اعلام کرد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک