19:14 04 مارس 2021
اخبار و رویدادهای مهم:
جهان
دریافت لینک کوتاه
7511

نشریه «نشنال اینترست» در گزارشی ادعا کرد یک کشتی ارتش امریکا برای نظارت بر آزمایش‌ها و پرتاب‌های موشکی ایران در خلیج‌فارس مستقر است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از همشهری آنلاین، نشنال اینترست می نویسد  این کشتی نظامی که «یو.اس.ان.اس اینوینسیبل» نام دارد، یک شناور ۶۸ متری با وزن ۲۸۰۰ تن است که به مرکز فرماندهی «سی‌لیفت» نیروی دریایی امریکا تعلق داشته و چندان هم در کانون توجهات نیست. این نشریه با بیان اینکه ظاهر و نام کشتی اینوینسیبل در واقع اهمیت چندانی ندارد، بلکه محتویات آن است که مهم است، نوشت: «یک رادار پیچیده دوگانه باند x و s با نام «گری‌استار» در آن قرار دارد که متعلق به نیروی هوایی [ارتش امریکا] است».

در ادامه این مطلب آمده است: «هیچ‌کسی درباره [کشتی] اینوینسیبل یا [رادار]‌ گری‌استار صحبت چندانی نمی‌کند. مرکز فرماندهی سی‌لیفت ارتش به این شناور، «کشتی اندازه‌گیری برد موشک» می‌گوید که وظیفه‌اش «نظارت بر پرتاب‌ها و گردآوری داده» است.

آژانس اطلاعات، شناسایی و نظارت نیروی هوایی در سال ۲۰۱۲ ضمن تایید وجود [رادار]‌ گری‌استار گفت: « این سیستم دریا-پایه، داده‌های علمی و فنی از توانمندی و سامانه‌های نظامی خارجی را جمع‌آوری می‌کند.»

نشنال‌ اینترست با بیان اینکه هنوز هیچ بندرگاه یا اسکله رسمی به عنوان محل پهلوگیری کشتی اینوینسیبل در سواحل امریکا اعلام نشده، توضیح داد: «آژانس اطلاعات نیروی هوایی [امریکا] اذعان کرده که این کشتی معمولا در حوزه استحفاظی سنتکام که شامل خلیج‌فارس و اقیانوس هند است، مستقر می‌شود، اما هنوز هم نشانه دقیقی از محل حضور این کشتی در آب‌های خارجی نیست. به نظر می‌رسد ارتش تمایل دارد فعالیت‌های اینوینسیبل را بی‌اهمیت جلوه دهد.»

این نشریه ضمن اشاره به عبور این کشتی نظامی از تنگه هرمز در مه ‌۲۰۱۲ و ورود آن به خلیج‌فارس به همراه شناورهای نظامی امریکایی و انگلیسی افزود: «فرماندهی سی‌لیفت ارتش [امریکا] در سال ۲۰۱۳ نشان داد که اینوینسیبل در ماه مه ‌آن سال به دریای مدیترانه رفته بود، اما ردیابی‌های آنلاین نشان می‌دهد که در تاریخ ۲۷ جولای ۲۰۱۳، اینوینسیبل دوباره به خلیج [فارس] بازگشته و تا حدود ۵۰ مایلی شمال بحرین، جایی که ناوگان پنجم نیروی دریایی امریکا مستقر شده، حرکت کرده است. بعد از این رهگیری، آن کشتی به صورت موقت از داده‌های مکان‌یابی آنلاین ناپدید شد.»

نشنال اینترست سپس دلیل استقرار این کشتی در خلیج‌فارس را نظارت بر زرادخانه موشکی ایران مخصوصا موشک‌های بالستیک میان‌برد ادعا کرده و توضیح داد: «معقولانه است که ادعا کنیم این کشتی حتی بعد از ناپدید شدن از سایت‌های مکان‌یابی، در خلیج‌فارس باقی مانده است.»

 

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک