08:24 29 سپتامبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 70

اخترشناسان آمریکایی شفقهای مرموز ماوراء بنفشی را در مریخ ثبت کرده اند که بر طبق آن پی به چگونگی ناپدید شدن مقدار عظیم آب از سطح و اتمسفر کره بردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مجله Science Alert، محققان داده های مربوط به پدیده بدست آمده توسط ماهواره ماون "MAVEN" که مخفف (اتمسفر مریخ و تکامل بی ثباتی) است را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. معلوم شد که در حدود 14 تا 80 درصد کل مشاهدات روزانه، شفقها یافت می شوند.

علاوه بر این، با نزدیک شدن سیاره به خورشید با حرکت در مدار بیضوی، تعداد این شفق ها افزایش می یابد. پیش از این اعتقاد بر این بود كه این پدیده در سیاره سرخ نسبتاً نادر است.

شفقهای ماوراء بنفش یا پروتون های قطبی هنگامی رخ می دهند که باد خورشیدی با ابر هیدروژن در اطراف مریخ برخورد می کنند. در این حالت، یون های هیدروژن با بار مثبت، الکترون ها را از بین می برند و تابش اشعه ماوراء بنفش را ساطع می کنند.

ابر هیدروژن خود به دلیل از بین رفتن آب سیاره تشکیل می شود. افزایش دمای جو مریخ در تابستان باعث می شود تا بخار آب به ارتفاعات بالا رود، در جایی که تحت تأثیر اشعه ماوراء بنفش به هیدروژن و اکسیژن تقسیم می شود.

به گفته دانشمندان، مشاهدات تابش پروتون باعث می شود ردیابی از دست دادن آب و اثر متقابل پرتوهای خورشیدی با جو بالایی مریخ امکان پذیر شود.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک