21:13 22 ژانویه 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

پژوهشگران در آمریکا توانستند نوعی ماسه بسازند که قابلیت حذف فلزات سمی از آب را دارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از Environmental Science، محققان دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، توانستند نوعی ماسه پوشیده از مواد معدنی ابداع کنند که قادر است فلزات سمی مانند سرب و کادمیم را از آب جذب کند.

این ماده که توانایی از بین بردن آلاینده‌های آلی مانند "بیسفنول ای" را دارد، بتواند به شهرهایی که با "آب طوفان" محبوس شده‌اند، کمک کند تا از مزایای این منبع فراوان اما کم‌مصرف آب بهره مند شوند. آب طوفان، به آبی گفته می‌شود که از رخدادهای بارشی تامین می‌شود. آب حاصل از ذوب شدن یخ یا برف نیز آب طوفان به شمار می‌رود. شهرهایی با اقلیم مدیترانه‌ای مانند لس‌آنجلس می‌توانند آب طوفان را طی زمستان‌های مرطوب ذخیره کنند و آنها را در فصل‌های گرم به عنوان یک منبع بومی و کم‌هزینه مورد استفاده قرار دهند اما این منابع معمولا غیرقابل استفاده هستند زیرا با عبور از میان خیابان‌ها و رودها، به مواد شیمیایی سمی آلوده می‌شوند.

جو چاربونت، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما باید روشی برای پاکسازی آلاینده‌ها در اختیار داشته باشیم که فلزات سمی و مواد شیمیایی آلی را از بین ببرد. ما انتظار داریم که این ماسه بتواند کار پاکسازی را انجام دهد و قابلیت‌های گوناگونی را به نمایش بگذارد.  

شهرهایی که آب طوفان را در اختیار دارند، معمولا آن را به خاطر داشتن آلودگی‌هایی از جمله ذرات سرب نادیده می‌گیرند. قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی می‌تواند به بروز بیماری‌های عصبی و برخی از انواع سرطان منجر شود اما پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، برکلی باور دارند که می‌توان این ماسه را در مکان‌هایی مانند محوطه پارک خودرو، قرار داد تا آب طوفان را جمع‌آوری و پاکسازی کنند.

آنها برای ساخت شبکه تصفیه، ذرات ماسه را با منگنز دی‌اکسید پوشاندند. منگنز دی‌اکسید، یک ماده معدنی غیرسمی است که معمولا در خاک وجود دارد. سپس، پژوهشگران به بررسی کیفیت عملکرد این ماده در مقیاس بزرگ پرداختند و آن را در آزمایشات گوناگونی در لس‌آنجلس و شهرستان سونوما در کالیفرنیا به کار گرفتند.

مرتبط:

آیا تأسیسات نفتی عربستان زیر آب خواهد رفت؟
می دانید مردم در کجا به جای آب، کوکا کولا می‌نوشند؟ + عکس
حجم آب دریاچه ارومیه سه برابر شد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک