11:01 02 دسامبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
جنگ تجاری آمریکا (168)
0 21

ایالات متحده آمریکا هنری کیسینجر را برای ایجاد روابط با چین به این کشور اعزام کرد.

به گزارش اسپوتنیک، هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا یکی از سه سیاستمداری بود که حدود 40 سال پیش روابط دیپلماتیک بین چین و آمریکا برقرار کرد و سهم بزرگی در توسعه آنها داشت. در چین به هنری کیسینجر احترام می گذارند و در مورد او می‌گویند که "آقای کیسینجر دوست خوب مردم چین است." امروز در چین، نشست وزیر خارجه سابق ایالات متحده هنری کیسینجر و وانگ یی، وزیر امور خارجه چین برگزار شد.

پس از چهل سال به نظر می رسد که روابط ایالات متحده و چین در بحران قرار گرفته است؛ وزیر امور خارجه چین این موضوع را "آزمایش جدی" خواند. به گفته وانگ یی،  شماری از سیاستمداران آمریکایی سعی در بدنام کردن چین و رهبری آن و همچنین تغییر جهت توسعه روابط دو جانبه دارند و باعث تحریک طرفین می‌شوند. این خلاف منافع هر دو کشور و همچنین مغایر با روند توسعه عصر حاضر است.

هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا معتقد است که چین و آمریکا در سایه جنگ تجاری به مرز جنگ سرد با یکدیگر رسیده بودند. وی هشدار دارد: در صورتی که اختلاف بین دو کشور حل نشود اوضاع می‌تواند از جنگ جهانی اول بدتر شود.

کیسینجر تصریح کرد: چین و آمریکا در شرایط کنونی کشورهایی هستند که اندازه آنها نسبت به گذشته و زمان جنگ سرد آمریکا و شوروی بزرگتر شده است و از طرف دیگر دو اقتصاد برتر جهان هستند که درگیر جنگ تجاری با یکدیگر شده‌اند و تلاش می‌کنند تا در هر نقطه از جهان پا جای پای یکدیگر بگذارند چرا که همواره نسبت به اهداف طرف مقابل کنجکاو هستند.

وزیر امور خارجه سابق آمریکا افزود: بنابراین به نظر من گفت‌وگو درباره اهداف مشترک و تلاش برای محدود کردن تأثیر اختلافات بسیار ضروری است اگر اختلاف بدون حل شدن ادامه پیدا کند نتیجه آن می‌تواند خیلی بدتر از چیزی باشد که در گذشته در اروپا شاهد آن بودیم. جنگ جهانی اول به این دلیل رخ داد که یک بحران به مراتب کوچکتر حل نشد.

موضوع:
جنگ تجاری آمریکا (168)
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک