06:17 11 دسامبر 2019
رعد و برق

وقوع رعد و برق با پیش‌بینی هوش مصنوعی

© AFP 2019 / Nicolas Tucat
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 02

آیا هوش مصنوعی می‌تواند زمان و مکان وقوع رعد و برق را پیش‌بینی کند؟

به گزارش اسپوتنیک به نقل از وبگاه «ساینس دیلی»، سیستم جدید با استفاده از هوش مصنوعی و  اطلاعات هواشناسی قادر است مکان وقوع رعد و برق را با شعاع 30 کیلومتر و زمان وقوع آن را در یک بازه زمانی بین 10 تا 30 دقیقه پیش‌بینی کند.

محققان موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان واقع در سوییس، با استفاده از هوش مصنوعی یک سیستم ساده و ارزان قیمت ابداع کردند که امکان پیش‌بینی زمان و مکان وقوع رعد و برق را با دقت خوبی فراهم می‌کند.

شیوه جدید محققان برای پیش‌بینی وقوع رعد و برق از اطلاعاتی استفاده می‌کند که امکان جمع‌آوری آن توسط ایستگاه‌های هواشناسی وجود دارد و قابلیت پوشش‌دهی مناطق خارج از دسترس رادار و ماهواره را تنها با استفاده از شبکه‌های مخابراتی در اختیار می‌گذارد.

رعد و برق از غیرقابل پیش‌بینی‌ترین پدیده‌های طبیعی است که دائما موجب مرگ انسان‌ها و جانوران و همچنین آتش‌سوزی منازل و جنگل‌ها می‌شود. این پدیده مانع پرواز هواپیماها شده و خطوط انتقال نیرو را مختل می‌کند و موجب تخریب توربین‌های بادی و پنل‌های خورشیدی می‌شود. با وجود این، تا کنون اطلاعات اندکی در رابطه با عوامل ایجاد این پدیده و پیش‌بینی زمان و مکان وقوع آن در دسترس بوده است.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک