05:02 20 اکتبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
185

رئیس جمهور ترکیه، آمریکا را تهدید کرد که اگر جنگنده‌های اف-35 را به آنکارا تحویل ندهد، این کشور از روسیه جنگنده‌های مورد نیاز خود را تامین می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه استار، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه بعد از برگزاری نشستی با اعضای حزب حاکم "عدالت و توسعه" در روز سه‌شنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگاران اظهار داشت، ترکیه برای خرید سامانه‌های دفاع موشکی "اس-400" از کسی اجازه نگرفت، بنابراین برای خرید جنگنده‌های روسی نیز از کسی اجازه نمی‌گیرد.

بر اساس این گزارش، آمریکا در ماه ژوئن (خرداد) پس از دریافت نخستین بخش از سامانه دفاع موشکی اس-400 ساخت روسیه از سوی ترکیه، با مطرح کردن نگرانی‌های امنیتی آنکارا را تهدید به لغو قرارداد ارسال این جنگنده‌‌های پیشرفته کرد. این در حالی است که ترکیه قصد داشت 100 فروند جنگنده نسل پنجم اف-35 از آمریکا بخرد.

کاخ سفید در آن برهه در بیانیه‌ای اعلام کرد: "ترکیه برای 65 سال، یک شریک قدیمی و مورد اعتماد و همپیمان ناتو بوده است اما پذیرش اس-400، تعهدات تمامی همپیمانان ناتو در قبال یکدیگر در خصوص دوری کردن از سامانه‌های روسی را تضعیف می‌کند و تأثیرات زیان‌آوری بر قابلیت همکاری ترکیه با ناتودارد."

مرتبط:

اردوغان اتحادیه اروپا را تهدید کرد
شوالیه های روسی از جنگنده های سوخو-35 استفاده خواهند کرد
کارشناس ترک اهمیت توافق مسکو-آنکارا در مورد اس-400 را بیان کرد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک