00:01 12 اوت 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
2134

وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی اعلام کرد تا زمانی که رفتار ایران تغییر نکند با این کشور مذاکره نخواهیم کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرآنلاین، عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی گفت: تنها از راه فشار حداکثری می‌توان ایران را به پای میز مذاکره آورد.

الجبیر در گفت‌وگو با روزنامه «لیبراسیون» فرانسه، افزود: «ما خواهان تغییر رفتار ایران هستیم نه تغییر نظام حکومتی این کشور؛ نظام حکومتی به خود مردم ایران مربوط می‌شود؛ ما نمی‌دانیم که ایران یک انقلاب است یا دولت. هر زمانی که ما برای رسیدن به یک راه‌حل با ایران تلاش کردیم؛ با مرگ و خرابکاری پاسخ ما را داد.»

این مقام عربستانی در ادامه در اظهارات خود گفت: «عربستان سعودی مخالف هرگونه گفت‌وگویی با ایران است و این کشور باید رفتار خود را تغییر دهد و جامعه جهانی به ایران اجازه نمی‌دهد تا به رفتارهای خود ادامه دهد. ایران نمی‌تواند اقدام به شلیک موشک بالستیک کند و امیدوار باشد که به هیچ وجه مجازات نشود.»

الجبیر گفت: سیاست جلب رضایت ایران، فایده‌ای نخواهد داشت.

وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی در خصوص جنگ یمن نیز گفت: حوثی‌ها این جنگ را به عربستان سعودی تحمیل کرده‌اند و اولویت ریاض در مرحله کنونی حمایت از دولت منصورهادی و مبارزه با القاعده، داعش و انصارالله یمن است.

وی ادادمه داد: بازسازی یمن در برنامه دولت ریاض قرار دارد و توافق میان دولت مستعفی «منصور هادی» و شبه‌نظامیان شورای انتقالی جنوب نزدیک است.

این سخنان الجبیر به اصل ثابت دیپلماسی وی تبدیل شده، در حالی است که ایران همراه با رد تمامی اتهامات، خواستار پایان دادن به جنگ یمن و حل و فصل بحران این کشور از طریق مذاکرات یمنی-یمنی شده است.

مرتبط:

الجبیر خواستار جلوگیری از رفتارهای ایران شد
توضیحات ریاض درباره محتوای پیام عربستان به جمهوری اسلامی
الجبير به اسپوتنيک: اتحادیه کشورهای عربی تجاوز ترکیه به سوریه را محکوم کردند
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک