19:36 11 ژوئیه 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 185

رهبر کره شمالی در اقدامی عجیب به انقاد از پدرش، رهبر سابق کره شمالی پرداخت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، یونهاپ روز چهارشنبه گزارش داد، «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی از سیاست های رهبران پیشین کره شمالی از جمله پدرش به شدت انتقاد کرد که وقتی کشور به اندازه کافی قوی نبوده است به دیگران تکیه می کردند.

رهبر کره شمالی دستور داد تا ضمن حذف همه تاسیسات و امکانات ناخوشایندی که توسط کره جنوبی ساخته شده است امکانات جدید متناسب با شرایط منطقه و مناظر طبیعی کوهستان کومگانگ ساخته شود.

تورهای گردشگری به کوه کومگانگ در سال 1998 میلادی بعد از بهبود روابط دو کره آغاز شد اما این اقدام پس از ضرب و شتم یک گردشگر زن توسط گارد حفاظتی کره شمالی در سال 2008 به حالت تعلیق درآمد.

برنامه تورهای گردشگری به عنوان یکی از مهمترین پروژه های مشترک بین کره ای به همراه پارک صنعتی شهر مرزی «کائه سونگ» که آن نیز اکنون تعلیق شده است هر دو زمانی که «کیم جونگ ایل» پدر فقید کیم در قدرت بود راه اندازی شد.

تاسیسات و ساختمان های این تفرجگاه توسط دولت و تعدادی از شرکت های کره جنوبی ساخته شده است اما از سال 2008 میلادی کره شمالی این ساختمان ها و اموال را مصادره کرده است و کره جنوبی نیز به این اقدام اعتراض کرده است.

«مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی و «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی سپتامبر سال گذشته به توافق رسیدند که به محض تحقق شرایط، فعالیت برنامه تور و پارک صنعتی کائه سونگ را از سر بگیرند.

سئول به امید اینکه پروژه های مرزی بتواند تنش ها را کاهش داده و به مذاکره برای خلع سلاح هسته ای بین پیونگ یانگ و واشنگتن کمک کند، تمایل به از سرگیری این فعالیت ها دارد اما به دلیل تحریم های ناشی از ممنوعیت فعالیت پروژه های اقتصادی با کره شمالی، در این مسیر پیشرفت های اندکی حاصل شده است.

پیونگ یانگ بارها خواستار اجرای این توافق نامه شده و از سئول خواسته است که در امور بین کره ای به صورت مستقل عمل کند و مانع از مداخله آمریکا در امور بین کره ای شود.

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی هفته پیش سوار بر اسب از کوهستان مقدس دیدن کرده بود ناظران معتقد بودند که کیم هر بار بعد از بازدید از این کوهستان تصمیم مهمی را اتخاذ می کند که دستور وی برای حذف تاسیسات کره جنوبی می تواند تعبیر این اقدام باشد.

مرتبط:

ملوانان کره شمالی به گارد مرزی روسیه حمله کردند
کره شمالی از شکست در مذاکرات با آمریکا خبر داد
استقرار 2 موشک بالستیک قاره پیمای کره شمالی در جهت شمال پیونگ یانگ
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک