07:58 08 اوت 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
1321143

آمریکا، ایران را از واردات دارو و مواد غذایی محروم کرد.

به گزارش اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ایرانی ها را راهی جهنم کرده و ایران را کشوری ورشکسته اعلام کرده است. واشنگتن تهران را در حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی  متهم می کند.

به گفته ترامپ تحریم های جدید که فورا اجرایی شدند شدیدترین تحریم ها هستند و ایران را «راهی جهنم» خواهد کرد. این درحالی است که اروپا قصد دارد میلیاردها در مکانیزم تجاری با ایران با دور زدن تحریم ها به گردش بیاندازد.

بانک مرکزی ایران و صندوق ملی توسعه ایران در فهرست سیاه SND list وارد شده است. دسترسی این بانک ها به سیستم بانکی آمریکا و پرداخت های دلاری ممنوع شده است.

ترامپ اعلام کرد:«ما هرگز تا چنین سطحی  نرسیده بودیم. جای تأسف است که این اتفاق برای ایران افتاده است. آنها راهی جهنم خواهند شد. در واقع آنها ورشکسته شده‌اند. اما خیلی ساده می‌توانند این مسأله را رفع کنند.  تنها کاری که باید انجام بدهند «از ترور دست بردارند». ایران پتانسیل عظیمی دارد، اما تهران «حامی شماره یک تروریسم در جهان است».

به نوشته «وال استریت ژورنال»، تحریم های جدید ابزار فشار حداکثری بر موسساتی است که اهمیت زیادی برای « باقیمانده تجارت بین‌المللی با ایران» دارد. منوچین اظهار داشت:« واشنگتن تحریم های جدید دارویی و مواد غذایی علیه ایران وضع کرده است. ما آخرین  منبع سرمایه‌گذاری را قطع کردیم».

شایان ذکر است، در تاریخ 14 سپتامبر 2019، تاسیسات نفتی شرکت آرامکو سعودی در شرق عربستان با چندین هواپیمای بدون سرنشین مورد حمله قرار گرفتند. مسئولیت این حمله را حوثیان یمنی برعهده گرفتند. اما "ائتلاف عربی" در حال جنگ در یمن به رهبری عربستان سعودی ، ایران را مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان می داند. وزیر امور خارجه آمریكا ، مایك پومپئو نیز ایران را مقصر دانسته و در این راستا به عربستان سفر نمود. وزیر دفاع ایران و دیگر مقامات این موضوع را اکیدا رد کرده است.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک