21:37 01 ژوئن 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 014

رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از آمادگی همیشگی کشورش برای اقدام نظامی علیه ایران خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده در پاسخ به سؤالی درباره احتمال اقدام نظامی علیه ایران اظهار داشت که آمریکا "همواره آماده" برای موضوع است.

پیش از این، ایالات متحده آمریکا ایران را به حمله به زیرساخت های نفتی عربستان سعودی متهم نموده است.

در تاریخ 14 سپتامبر 2019، تاسیسات نفتی شرکت آرامکو عربستان سعودی واقع در شرق این کشور با چندین هواپیمای بدون سرنشین مورد حمله قرار گرفتند. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، ساعاتی پس از حملات روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان، ایران را مسئول این حملات دانسته و در این راستا به عربستان سفر نمود. مسئولیت این حمله را حوثیان یمنی برعهده گرفتند. اما "ائتلاف عربی" در حال جنگ در یمن به رهبری عربستان سعودی، ایران را مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان می داند. پمپئو در یک پیام توئیتری نوشت: در حالی که روحانی و ظریف وانمود می‌کنند به دیپلماسی متعهد هستند، تهران تقریباً در 100 حمله به عربستان سعودی نقش داشته است، در میانه تمام فراخوانها برای تنش زدایی، ایران هم اکنون به حمله‌ای بی سابقه علیه منبع انرژی جهان دست زده است.

براساس اعلام آژانس بین المللی انرژی، این حادثه در عربستان سعودی در حال حاضر به جدی ترین وقفه در تأمین نفت در طول تاریخ منجر شده است، برخی از ناظران خسارات حمله به آرامکو را  بیش از خسارات ناشی از انقلاب اسلامی در ایران در سالهای 1978-1979 و تحریم نفت پس از جنگ اعراب و اسرائیل در سال های 1973-1974 ارزیابی می کنند.

مرتبط:

انتخاب مشاور جدید امنیتی ترامپ برای مذاکره غیر علنی با ایران
ترامپ: ترجیح می دهم با روحانی ملاقات نکنم
انتقاد بولتون از سیاست خارجی ترامپ
ترامپ: جنگ با ایران، گزینه نهایی آمریکاست
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک