15:10 27 سپتامبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 521

مشاور امنیت ملی آمریکا در توئیتی با استناد به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت که ایران می‌تواند فعالیت‌های هسته‌ای خود را مخفی كند.

به گزارش اسپوتنیک، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در توئیتی نوشت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای مدیریت خود اطلاع داد كه ایران می تواند مواد هسته‌ای و فعالیت‌های مرتبط را پنهان كند.

بولتون نوشت: مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی (کرنل فروتا) عازم ایران می‌شود، در حالی که آژانس بین المللی انرژی اتمی به شورای خود اطلاع داد که ایران ممکن است مواد هسته‌ای و یا فعالیت‌هایی را در زمینه هسته‌ای، پنهان کند.

مشاور امنیت ملی آمریکا افزود: "ما با اعضای دیگر هیئت مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی مایل به دریافت گزارش كامل در اسرع وقت هستیم."

​روز شنبه ، فردریک دال، سخنگوی آژانس انژی اتمی اعلام کرد که این آژانس اطلاعات رسانه‌ها درمورد اظهارات ایران در خصوص مرحله سوم کاهش تعهدات برجامی را بررسی کرده است. در عین حال، دیدار فروتا با مقامات ایران 8 سپتامبر در تهران برگزار می‌شود. به گفته آژانس، این دیدار بخشی از تعامل بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران است که با تأیید و نظارت بر اجرای توافق هسته ای همراه است.

همانطور که پیشتر بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اطلاع داده بود، تهران روز جمعه گازدهی ماشین‌های آی‌آر۶ را به صورت زنجیره ۲۰ تایی شروع کرده است و زنجیره ۳۰ تایی را در برنامه بعدی انجام می‌دهد. به گفته وی مرحله سوم کاهش تعهدات برجامی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا که فعالیت‌های تحقیقاتی دیگر محدود نخواهند شد.

مرتبط:

واکنش انگلیس به گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران
هشدار اروپا به ایران در خصوص گام سوم کاهش تعهدات برجامی
واکنش روسیه به اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران
بیان جزییات گام سوم کاهش تعهدات از سوی ایران
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک