06:52 03 آوریل 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 10

نماینده دائم پاکستان در سازمان ملل متحد از آمادگی کشورش برای حل مسالمت آمیز اختلافات با هند پیرامون موضوع جامو و کشمیر خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، ملیحه لودهی، نماینده دائم پاکستان در سازمان ملل متحد امروز جمعه اظهار داشت که پاکستان همانند گذشته برای حل مسالمت آمیز اختلافات با هند پیرامون موضوع جامو و کشمیر آماده است.

لودهی گفت: درخواست ما برای جلسه شورای امنیت اولین اقدام انجام شده برای مردم جامو و کشمیر است. اما این آخرین اقدام نیست. این موضوع تنها زمانی تمام می شود که عدالت برای ساکنان جامو و کشمیر احیا شود. ما برای حل و فصل مسالمت آمیز اختلاف میان دولت‌ها آماده هستیم.

پیشتر رام نات كوویند، رئیس جمهور هند فرمان لغو وضعیت ویژه جامو و کشمیر که در ماده 370 قانون اساسی این کشور تصریح شده است را امضا کرد. براساس این فرمان ایالت جامو و کشمیر به دو منطقه تبدیل می شوند، که نسبت به وضعیت پیشین خود از حقوق به مراتب کمتری برخوردار خواهند بود. این لایحه در مجلس هند  به تصویب رسید.

پاکستان که به طور مداوم از اقلیت مسلمان هند ساکن کشمیر حمایت می کند، با این اقدام به شدت مخالف است. عمران خان نخست وزیر پاکستان دستور ایجاد کمیته ویژه ای برای بررسی پاسخ قانونی، سیاسی و دیپلماتیک در واکنش به تصمیم هند در رابطه با جامو و کشمیر را صادر کرد. اخیرا اسلام آباد از کاهش روابط دیپلماتیک با هند، توقف تجارت دوجانبه و تجدید نظر در تعدادی از توافق نامه ها با این کشور خبر داده است.

مرتبط:

نخست‌وزیر هند، پاکستان را متهم کرد
ایران خواستار خویشتن‌داری هند و پاکستان در موضوع کشمیر شد
هند به بهبود روابط با پاکستان امیدوار است
هند و پاکستان در نشست مشورتی مربوط به کشمیر شرکت ندارند
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک