12:57 06 ژوئیه 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 70

معاون حقوقی وزارت امور خارجه ایران از تحویل نامه شکایت این کشور به شورای امنیت سازمان ملل متحد از آمریکا به دلیل تجاوز به حریم هوایی ایران خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم،غلامحسین دهقانی، معاون حقوقی وزارت امور خارجه ایران در خصوص شکایت ایران از آمریکا به سازمان ملل به دلیل تجاوز به حریم هوایی ایران اظهار داشت: پس از این تجاوز و سرنگونی یک پهپاد تجسسی آمریکا به قلمرو هوایی ایران، وزارت امور خارجه در نامه‌ای شکایت خود را به شورای امنیت سازمان ملل و دبیرکل این سازمان برد و بر اساس ماده 51 منشور ملل متحد به این تجاوز شکایت کرد.


معاون حقوقی وزارت امور خارجه ایران در ادامه افزود: در این نامه ایران متذکر شده است که در صورت تکرار اقداماتی از این دست ایران دفاع از مرزهای آبی خود و مقابله با هرگونه تجاوز را حق خود می‌داند. طرف آمریکایی ادعا می کند که این پهپاد وارد حریم هوایی کشورمان نشده است که البته هرگز نمی‌تواند چنین ادعایی را ثابت کند چون این پهپاد پس از انهدام در خاک ایران سقوط کرد.
دهقانی همچنین در خصوص شکایت ایران به خاطر تحریم های آمریکا در دیوان دادگستری لاهه گفت: این دیوان در قرار موقتی تحریم های آمریکا علیه کشورمان بویژه در زمینه غذا و دارو را محکوم کرده است. طبق این قرار موقت دیوان دادگستری لاهه آمریکا باید در زمینه نقل و انتقالات مالی ایران بویژه در زمینه تهیه دارو تسهیل کند در حالی که هم اکنون در عمل آمریکا با فشار حداکثری در این خصوص عمل می کند.
صبح روز 20 ژوئن روابط عمومی کل سپاه پاسداران ایران از سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی در ساعات اولیه بامداد، پس از تجاوز به فضای سرزمینی ایران مقابل منطقه کوه‌مبارک استان هرمزگان توسط آتش پدافند نیروی هوافضای سپاه خبر داد.
بیل اوربان، سخنگوی سنتکام روز 20 ماه ژوئن اخبار منتشرشده مبنی بر سرنگونی یک فروند پهپاد آمریکایی توسط نیروهای ایرانی را به‌طور رسمی تأیید کرد اما مدعی شد که این پهپاد وارد حریم هوایی ایران نشده و بر فراز آب‌های بین‌المللی هدف قرار گرفته است.

مرتبط:

بوسه بر دستان سپاه برای سرنگونی پهپاد آمریکایی
اولين واكنش رئیس جمهور ایران به سرنگونی پهپاد آمریکایی
مقام آمریکایی: احتمال ورود پهپاد آمریکایی به حریم هوایی ایران وجود دارد
واکنش شاعر ایرانی به سرنگون شدن پهپاد آمریکایی
پمپئو نقشه منتشر شده پهپاد توسط ظریف را نامعتبر خواند
انهدام پهپاد تروریست ها در نزدیکی پایگاه هوایی حماه در سوریه
یمن توان تولید مداوم موشک و پهپاد را دارد
واکنش تامل برانگیز مجری تلویزیون به هدف قرارگرفتن پهپاد آمریکایی
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک