19:56 19 اکتبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 113

نخست وزیر اسرائیل ایران را در حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان متهم نمود.

به گزارش اسپوتنیک، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، حملات به تانکرهای نفتی در دریای عمان را "تهاجم ایران" نامید و از جامعه جهانی خواست تا این تهاجم را متوقف کنند.
پیشتر دو نفتکش فرانت آلتایر و کوکوکا کاریجیس در دریای عمان مورد حمله قرار گرفتند. بر اساس برخی اطلاعات، حمله یک اژدر موجب این انفجار و آتش سوزی شده است. با این حال، هیچ تایید رسمی در خصوص علت این حادثه وجود ندارد. تمام اعضای خدمه کشتی های آسیب دیده را یک کشتی نجات ایرانی و یک ناوچه آمریکایی نجات دادند.
نتانیاهو در مراسم معرفی یک شهرک در بلندی‌های جولان که به نام ترامپ نامگذاری شده است گفت: در مورد تهاجم ایران در دریای عمان، همه کشورهای دوستدار صلح باید از تلاش های ایالات متحده و رئیس جمهور ترامپ برای توقف تهاجم‌ها و حصول اطمینان از آزادی کشتیرانی در آب های بین المللی حمایت کنند.


پیشتر ایالات متحده ایران را در حمله به نفتکش‌ها متهم کرده بود. ارتش آمریكا ویدیویی را منتشر كرد كه براساس آن ارتش ایران یک مین منفجر نشده را از کشتی آسیب دیده در دریای عمان جدا می‎‌کند. در این فیلم سیاه و سفید و با کیفیت پایین یک قایق با سرنشینانش بدون علامت و یا پرچم مشخصی در کنار نفتکش آسیب دیده نشان داده می‌شوند.
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، این اتهامات علیه کشورش را بی‌اساس عنوان کرد. ارتش ایران در گزارشی اعلام کرد که یک کشتی و یک بالگرد به محل برای نجات و کمک رسانی ارسال کرده است.
سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در رابطه با حوادث دریای عمان گفت: مسکو خواستار عدم سوء استفاده از حادثه نفتکش ها در دریای عمان برای تشدید شرایط علیه ایران شد. پیامدهای سیاسی و غیر سیاسی باید ارزیابی شوند. همه اینها باعث ایجاد تفکرات و برداشت های سنگینی خواهد شد. اخیرا شاهد روند رو به افزایش فشار های سیاسی، روانی و نظامی علیه ایران هستیم.

مرتبط:

اتهام انگلیس علیه سپاه در خصوص حوادث دریای عمان
نفتکش آسیب دیده در دریای عمان توسط اشیا هوایی مورد حمله قرار گرفت
سی ان ان: ایران تحت هر شرایطی در حادثه دریای عمان مقصر است
ترامپ تایید کرد که ایران در حمله به نفتکش ها در دریای عمان نقش داشته است
اعزام ناوشکن موشک انداز آمریکا به دریای عمان
نجات جان 11 روس از حادثه نفتکش در دریای عمان
اتش سوزی کشتی فرانت آلتایر در دریای عمان مهار شد
لاریجانی: حادثه دریای عمان مکمل تحریم‌های اقتصادی علیه ایران است
مسکو اتهامات مطروحه علیه ایران پیرامون حادثه دریای عمان را بی‌اساس می‌داند
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک