23:30 25 سپتامبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
1100

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران از عدم تمدید مهلت ۶۰ روزه تعیین شده برای طرف‌های برجام خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران پس از ملاقات با هلگا اشمید، دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در تهران از عدم تمدید مهلت ۶۰ روزه تعیین شده توسط ایران برای طرف‌های برجام خبر داد.
عراقچی در خصوص سفر اشمید به تهران اظهار داشت: این سفر در ادامه رایزنی‌های مفصلی است که کشور‌های باقی مانده در برجام و ایران به صورت دو و چند جانبه در تهران، پایتخت‌های اروپایی، مسکو و پکن انجام شد. حدود ۳۵ روز از اقدام ایران برای کاهش تعهدات خود می‌گذرد، شاهد رفت و آمد‌های بسیار زیاد دیپلماتیک در همه جهات بودیم. امروز اشمید برای ادامه رایزنی‌ها به تهران آمد، هم برای ارائه گزارشات اقداماتی که تاکنون داشته و موضوعاتی که در ادامه دنبال خواهند کرد و جلسه خوبی بود.


معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در رابطه با تمدید مهلت تعیین شده برای طرف‌های برجام تاکید کرد: مهلت ۶۰ روزه که ۲۵ روز آن سپری شده به هیچ عنوان تمدید نمی‌شود و ایران اقدامات بعدی یا همان گام دوم را اجرایی می‌کند مگر اینکه آن‌ها خواسته‌های ما را تامین کنند.
وی در پاسخ به این سئوال که پس از تعیین مهلت ۶۰ روزه برای طرف‌های اروپایی آیا تغییری در سرعت بخشیدن به عملیاتی شدن سازوکار اینستکس مشاهده کرده اید، عنوان کرد: در راستای جلسات متعددی که در این زمینه برگزار شده است امروز هم در جلسه کارشناسی رایزنی‌هایی انجام شد، تقریبا دو نهاد متناظر اینستکس برای کار کردن با هم آماده می‌شوند، اما این روند بسیار کند‌تر از انتظارات ما پیش رفته است. توقع ما از اینستکس تنها به عملیاتی شدن آن محدود نمی‌شود و باید کالا‌های غیر تحریمی هم شامل کار با اینستکس شود و گرنه نمی‌تواند به وظایف اصلی خود عمل کند.

 

مرتبط:

اظهارنظر جدید پوتین در خصوص عواقب خروج امریکا از برجام
ریابکوف: گزینه حفظ برجام، آغاز هرچه سریعتر اینستکس است
100 شرط برای انعقاد برجام جدید میان ایران و آمریکا
وزیر خارجه آلمان: حفظ برجام عامل کلیدی ثبات در منطقه است
ایران به زودی از سقف تعیین شده در برجام عبور خواهد کرد
تایید پایبندی ایران به برجام از سوی آژانس انرژی اتمی
پیشنهادات روسیه برای تثبیت وضعیت برجام
ریابکوف: اگر برجام متعادل نشود، ایران از آن خارج خواهد شد
بولتون: دلیل خروج ایران از برجام فقط ساخت سلاح هسته ای می تواند باشد
رایزنی ریابکوف و عراقچی با محوریت برجام در تهران
معاون وزیر خارجه روسیه برای بررسی برجام فردا به تهران می رود
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک