16:03 13 اوت 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 34

رئیس جمهور آمریکا از نخست وزیر ژاپن به خاطر تلاش‌هایش در برقراری ارتباط میان واشنگتن و تهران تشکر کرد.

به گزارش اسپوتنیک، در بیانیه روز جمعه کاخ سفید آمده است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در یک تماس تلفنی از شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن که پیش از این در ایران حضور یافته بود به خاطر تلاش‌هایش در برقراری ارتباط میان واشنگتن و تهران تشکر کرد.
در این بیانیه آمده است: " رهبر دو کشور تعدادی از مسائل دو جانبه از جمله سفر اخیر نخست وزیر آبه به ایران و شرایط حول حمله به دو تانکر در دریای عمان را بررسی نمودند. رئیس جمهور ترامپ از نخست وزیر آبه به خاطر تلاش‌هایش در برقراری ارتباط با ایران تشکر کرد. "


در ادامه این بیانیه آمده است که نخست وزیر و رئیس جمهور همچنین "مذاکرات دوجانبه تجارتی میان ایالات متحده و ژاپن و سفر آینده رئیس جمهور به نشست G20 در اوزاکا که از 28 تا 29 ژوئن برگزار می شود"، بررسی نمودند.
آژانس خبرگزاری Kyodo پیشتر خبر داده بود که آبه نتایج سفر اخیر خود به تهران را به ترامپ گزارش کرده است. طرف آمریکایی ایران را مسئول حملات به تانکرها می‌داند. همزمان، در جریان گفتگوها، نخست وزیر آبه محکومیت یکجانبه تهران را رد نمود. او همه طرف‌های درگیر را خویشتنداری دعوت نمود.
12-13 ژوئن، نخست وزیر ژاپن در تهران با حسن روحانی، رئیس جمهور و علی خامنه‌ای، رهبر ایران مذاکراتی را داشت. آبه به عنوان میانجی برای گفت و گو میان تهران و واشنگتن انتخاب شده بود. با این حال، رهبر ایران پیشنهاد برای مذاکره با ترامپ را رد کرد.

مرتبط:

اگر آبه بخواهد موفق شود چه کار باید بکند؟
مذاکرات تلفنی آبه و ترامپ در باره ایران
سفر موفقیت آمیز «آبه» به ایران به چه شرطی است؟
سلفی با آبه و ماجراهای دیگر ترامپ در ژاپن
پوتین شرایط قرارداد صلح با آبه را اعلام کرد
در ایران کسی منتظر معجزه آقای آبه نیست
کره شمالی و پیمان صلح، محور ديدار پوتين و آبه
ترامپ و آبه تشدید فشار بر کره شمالی را مورد تأیید قرار دادند
آبه به خاطر روسیه از حمله موشکی آمریکا به سوریه حمایت نکرد
اظهارات آبه درباره قرارداد صلح آمیز با روسیه
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک