00:35 26 سپتامبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 151

رئیس جمهور مصر از طریق کانال‌های ارتباطی پشت پرده با تهران، سعی در حل اختلافات اعراب خلیج فارس و ایران دارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از العربی الجدید، عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر در دو سال گذشته، کانال‌های ارتباطی با ایرانی ها را از طریق عراق و خصوصا با برقراری رابطه با نیروهای نزدیک به تهران در بغداد، گشوده است.

هشدار رهبر ایران به عربستان و بحرین
© AP Photo / Office of the Iranian Supreme Leader

منابع دیپلماتیک مصری می‌گویند که قاهره سعی در ایفای نقشی برای کاهش تنش میان عربستان و ایران از طریق کانال‌های پشت پرده با تهران و با مشارکت روسیه دارد. سیسی نظرات مشترکی با مسکو در مورد عدم استقبال ار هر نوع جنگی در منطقه خلیج فارس دارد. رئیس جمهور مصر در ملاقات اخیر خود با محمد بن زائد، ولیعهد ابوظبی در قاهره از «ملاحظات روسیه برای اجتناب و جلوگیری از ورود به رویارویی مسلح» با تهران گفته است.
از سوی دیگر السیسی در دو سخنرانی خود در نشستهای مکه، از ذکر نام ایران به هر عنوانی، خودداری کرد. این در حالی است که رویارویی سیاسی و رسانه‌ای دو هم پیمان مصر، یعنی امارات و عربستان سعودی علیه ایران به بالاترین درجه خود رسیده است. در این نشست‌ها رئیس جمهور مصر ترجیح داد حوثی‌ها را در حملات به تاسیسات نفتی عربستان سرزنش کرده و مسئولیت این حملات را متوجه آنها کند. السیسی همچنین مأموریت مقابله با این اقدامات تروریستی را به جامعه بین المللی محوّل کرده و از جهان عرب خواست در این زمینه با جامعه بین الملل همکاری کنند.

مرتبط:

هشدار رهبر ایران به عربستان و بحرین
تولید نفت ایران در گرو عربستان
تولیدات صنعت نفت و گاز ایران حتی در عربستان هم خریدار دارد
هشدار رئیس مجلس ایران به عربستان و امارات
عربستان سعودی از تحریم های آمریکا علیه نفت ایران استقبال کرد
هجوم ملخ‌های مهاجر شبه جزیره عربستان به ایران + ویدئو
اتهام جدید عربستان به ایران
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک