03:11 12 اوت 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
2014

برایان هوک، نماینده ویژه امریکا در امور ایران اعلام کرد آمریکا استحکام ایران را آزمایش نمی کند بلکه فقط به تهدیدات جمهوری اسلامی علیه منافع امریکا در منطقه پاسخ می دهد.

به گزارش اسپوتنیک، برایان هوک در مصاحبه با شبکه تلویزیونی بریتانیایی اسکای نیوز ضمن بیان این مطلب خاطرنشان کرد:" طوری که سازمان اطلاعات ما بطور واضح خبر داده ایران تهدید کرده به منافع امریکا حمله کند".
طبق ادعای این مقام امریکایی دولت امریکا بارها گزارش های "بسیار بنیادی و با اساس" سازمان اطلاعات خود درباره برنامه ریزی عملیات ایران علیه منافع آمریکا در منطقه را دریافت کرده و به این دلیل نیروهای نظامی خود را به سرعت به منطقه اعزام کرده است.
برایان هوک افزود:"اگر ایران در حمله پیشدستی کند، آمریکا در چارچوب دفاع از خود عمل کرده و ما با کمک نیروی نظامی پاسخ خواهیم داد".
چندی پیش آمریکا در شرایط متشنج شدن اوضاع در اطراف ایران دستکم هفت کشتی جنگی را در خلیج فارس یا در نزدیکی آن مستقر کرده و سامانه های موشکی پاتریوت را به منطقه منتقل نمود.
پنتاگون اعلام کرده است این تسلیحات در پاسخ به نشانه های سطح بالای آمادگی ایران برای اجرای عملیات تهاجمی علیه امریکا و جهت دفاع از منافع ایالات متحده به منطقه اعزام شده اند.
این درحالی است که پیشتر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به سرپرست وزارت دفاع این کشور پاتریک شاناهان اعلام کرده بود نمی خواهد با ایران بجنگد. ترامپ ابراز اطمینان کرده بود که ایران به زودی در واکنش به سیاست قوی خاورمیانه ای دولت آمریکا، مذاکره با آمریکا را آغاز کند. در عین حال آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران نیز اعلام کرده کشورش نمی خواهد با امریکا بجنگد.
روابط واشنگتن و تهران پس از بیانات اخیر مقامات جمهوری اسلامی درباره متوقف کردن برخی از اقدامات در چارچوب برجام متشنج تر شده است. دیرتر حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران 60 روز به کشورهای اروپایی عضو برجام مهلت داد تا طی این مدت تعهدات بانکی و نفتی خود در برابر جمهوری اسلامی را اجرا کنند. روحانی نامه هایی با این موضوع را برای رهبران بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین نوشت.
فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بارها تهدید کرده اند که می توانند در شرایطی تنگه هرمز را مسدود کنند.
روند رو به وخامت گرائیدن روابط امریکا و ایران پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ آغاز شده است. رئیس جمهور امریکا ایران را به برهم زدن ثبات در منطقه و حمایت از تروریسم جهانی متهم می کنند. رهبران ایران در پاسخ ضمن رد این اتهامات قول داده اند در برابر فشار واشنگتن تسلیم نشده و به دنبال کردن خط مشی سیاسی مستقل خود ادامه دهند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک