08:55 17 ژوئیه 2019
هشدار سازمان ملل در خصوص پساماندهای آزمایش های اتمی آمریکا

هشدار سازمان ملل در خصوص پساماندهای آزمایش های اتمی آمریکا

© AFP 2019 /
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 15

دبیرکل سازمان ملل متحد از نشت مواد رادیواکتیو از گنبد بتنی حاوی پسماندهای انباشته شده از آزمایش های اتمی آمریکا، به اقیانوس آرام، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در جمع دانشجویان کشور فیجی، از این گنبد که در جزیره مرجانی انوتاک در جزایر مارشال واقع شده با عنوان تابوتی برجای مانده از آزمایشات اتمی دوره جنگ سرد در اقیانوس آرام، یاد کرد و با اشاره به انفجارات اتمی آمریکا و فرانسه در منطقه، از قربانی شدن اقیانوس آرام در گذشته گفت.
این انفجارها باعث شد تا بسیاری از ساکنان جزایر مارشال به ناچار خاک آبا و اجدادی خود را ترک کنند و هزاران نفر دیگر از آنان را در معرض ذرات رادیواکتیو قرار داد.
گوترش که با هدف افزایش آگاهی ها در مورد مسائل مربوط به تغییرات اقلیمی به اقیانوس آرام جنوبی سفر کرده، در بخش دیگری از اظهارات خود گفت که ساکنان جزایر این اقیانوس هنوز برای مقابله با پیامدهای ناشی از آزمایشات اتمی به کمک نیاز دارند.
به گفته دبیر کل سازمان ملل، این آزمایشات اثرات قابل توجهی بر سلامت افراد گذاشته و آب برخی مناطق را مسموم کرده است.
به گزارش الجزیره، گنبد مذکور که ضخامتی 45 سانتیمتری دارد، در اواخر دهه 70 میلادی بر روی بقایای رادیواکتیو برجای مانده از انفجارهای اتمی که در چاله ای دفن شده بودند، ساخته شد.
اما از آن جایی که بخش تحتانی این چاله هیچگاه پوشانده نشد، همواره نگرانی هایی نسبت به نشت پسماند اتمی به اقیانوس وجود داشته است.
علاوه بر آن، با گذشت زمان ترک هایی بر دیواره این گنبد به وجود آمده و خطر آن وجود دارد که این سازه در اثر برخورد یک طوفان گرمسیری درهم بشکند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک