جهان
دریافت لینک کوتاه
0 318

وزیر امور خارجه ایران عبور نیروهای آمریکایی از تنگه هرمز را منوط به صحبت با محافظ این تنگه یعنی سپاه پاسداران دانست.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در نشست مؤسسه جامعه آسیا در نیویورک، باز نگه داشتن تنگه هرمز را برای امنیت ملی کشورش یک مسئله حیاتی دانست.
ظریف در خصوص عدم تمدید معافیت کشورهای وارد کننده نفت از ایران و تلاش دولت ترامپ برای به صفر رساندن صادرات نفت این کشور اظهار داشت: ما به فروش نفت خود ادامه خواهیم داد، همچنان برای نفت خود مشتری خواهیم یافت و همچنان از تنگه هرمز به‌عنوان یک گذرگاه امن برای فروش نفت خود استفاده خواهیم کرد. ما معتقدیم که این موارد عملی خواهد شد اما اگر اقدام احمقانه‌ای از آمریکا سر بزند و این کشور بخواهد جلوی ما را بگیرد، آن‌گاه باید خود را برای عواقب این کار آماده کند.


وزیر امور خارجه ایران در ادامه افزود: باز نگه داشتن تنگه هرمز برای ما و برای امنیت ملی ما یک مسئله حیاتی است. ما این کار را قبلاً انجام داده‌ایم و در آینده نیز انجام خواهیم داد؛ اما آمریکا بداند نیروهایش باید برای عبور از تنگه هرمز ابتدا با محافظ این تنگه یعنی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران صحبت کنند.
این مقام عالی‌رتبه دستگاه دیپلماسی ایران همچنین در خصوص سیاست خصمانه آمریکا در قبال ایران گفت: آمریکا سیاست خطرناکی را در پیش گرفته است. آنها نه‌تنها قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است بلکه از دیگران نیز می‌خواهد که این قطعنامه را نقض کنند. شورای امنیت صراحتاً در قطعنامه خود می‌گوید که هدف این قطعنامه نرمال‌سازی روابط تجاری ایران است ولی آمریکا نه‌تنها خودش این قطعنامه را رعایت نمی‌کند بلکه از سایر کشورها نیز می‌خواهد که آن را رعایت نکنند. واشنگتن حتی پا را از این هم فراتر گذاشته و به کشورها می‌گوید اگر قطعنامه شورای امنیت را رعایت کنید، مجازات خواهید شد.

مرتبط:

فرمانده نیروی دریایی سپاه: ممانعت از صادرات نفت ایران در تنگه هرمز یعنی بسته شدن آن
رزمایش نیروی دریایی ایران در تنگه هرمز
هشدار سردار باقری: اگر در تنگه هرمز فراتر از حقوق بین‌الملل اقدام شود، سپاه وارد عمل می شود
تائیدیه سپاه ايران از برگزارى رزمايش دريايى در خليج فارس و تنگه هرمز
آیا مانور بستن تنگه هرمز آغاز شده است؟
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک