17:45 17 ژوئیه 2019
آيا ايران علت وتوى مصوبه كنگره درباره يمن بوده است؟

آيا ايران علت وتوى مصوبه كنگره درباره يمن بوده است؟

© AFP 2019 / Carlos Barria
جهان
دریافت لینک کوتاه
113

وتوی قطعنامه کنگره با مضمون توقف حمایت از ائتلاف عربی در یمن با انگیزه محدود کردن نفوذ ایران صورت پذیرفته است.

به گزارش اسپوتنیک، جوزف گرسون، معاون رئیس سازمان غیر دولتی دفتر بین المللی صلح اظهار داشت که وتوی قطعنامه کنگره با مضمون توقف حمایت از ائتلاف عربی در یمن، توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با انگیزه حمایت از عربستان سعودی و محدود کردن نفوذ منطقه‌ای ایران صورت پذیرفته است.


در بیانیه ای که کاخ سفید منتشر کرده است دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، قطعنامه‌ای که بر اساس آن به ایالات متحده توصیه می‌شد تا حمایت از ائتلاف نظامی عربستان سعودی در یمن را متوقف کند وتو کرده است. پیش از این، این سند حمایت هر دو کنگره را دریافت نموده بود. این لایحه توسط مایک لی، سناتور جمهوری خواه و برنی ساندرز، سناتور دموکرات پیشنهاد شده بود. سندرز اظهار داشته بود که ایالات متحده نمی تواند با "حکومت سرکش" عربستان سعودی همکاری کند.
گرسون گفت: "باوجود این واقعیت که در بین عوامل مختلف ممکن است منافع شخصی نیز وجود داشته باشد اما عامل اصلی تمایل آمریكا به عقب نشینی ایران یا دستیابی به تغییر رژیم در این کشور است. از آنجا كه دولت تهران هارمونی منطقه‌ای ایالات متحده و نفوذ عربستان سعودی را به چالش می کشد، ایالات متحده در حال همکاری با عربستان سعودی، اسرائیل و قدرت های کوچکتر برای محدود کردن ایران و تغییر رژیم در این کشور است."
او خاطرنشان کرد که با توجه به تفاوت‌های ایدئولوژیک کنونی ایالات متحده و ایران که توسط ترامپ شدیدتر شده است، کنگره ایالات متحده ممکن است آماده باشد تا از هر اقدام نظامی در تنگه هرمز حمایت کند.
در یمن از سال 2014 درگیری داخلی ادامه دارد. در یک طرف این نزاع نیروهای حوثی عضو جنبش شیعه " انصارالله" و در طرف دیگر آن ارتش دولتی و شبه نظامیان وفادار به عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن قرار دارند که مورد حمایت جامعه بین المللی است. از سال 2015 ائتلاف عربی به ریاست عربستان سعودی پشتیبانی نظامی از نیروهای دولتی را برعهده دارند. به نظر می رسد ، ایران از حوثی هایی که صنعا پایتخت یمن و بخش قابل توجهی از کشور را تحت کنترل دارند ، پشتیبانی می کند.

مرتبط:

30 میلیون دلار طی سه ماه برای رئیس جمهور شدن دوباره ترامپ
واکنش ترامپ به تعیین مهلت رهبر کره شمالی برای آمریکا
واکنش کاربران شبکه های اجتماعی به اقدام ترامپ+عکس
مصرف داخلی تصمیم ترامپ در باره سپاه
واکنش صفحه اینستاگرامی منتسب به سردار سلیمانی در مورد تصمیم ترامپ+ ویدیو
نتانیاهو از ترامپ تشکر کرد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک