23:55 01 اکتبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 52

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با روزنامه مصری الاهرام ابراز عقیده کرد که امریکا با به رسمیت شناختن الحاق بلندی های جولان به خاک اسرائیل تلاش می کند حقوق بین المللی را که حل و فصل درگیری خاورمیانه بر اساس آن استوار شده، تخریب کرده و برآن خط بطلان بکشد.

به گزارش اسپوتنیک، لاوروف در آستانه سفر به مصر گفت:" به رسمیت شناخته شدن الحاق بلندی های جولان به خاک اسرائیل توسط امریکا نقض ناهنجار اساسنامه سازمان ملل، اصول حقوق بین المللی، مجموعه قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل درباره حل و فصل درگیری اعراب و اسرائیل مخصوصاً قطعنامه شماره 479 است".
وزیر خارجه روسیه افزود چنین تصمیمی امکان دستیابی به صلح درازمدت، پایدار و عادلانه در خاورمیانه را کاهش می دهد. موضع واشنگتن در مسئله خاور میانه با خط مشی کلی آمریکا در راستای "فروپاشی توافقات اساسی بین المللی، و جایگزینی "نوعی نظم مبتنی بر مقررات"به جای حقوق بین المللی مطابقت دارد.
لاوروف تامید کرد موضع روسیه دراینباره که بلندی های جولان متعلق به سوریه است، تغییر نکرده است.
چندی پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با امضای فرمانی حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان را به رسمیت شناخت. 
شایان ذکر است که بلندی‌های جولان یکی از مناطق حساس از لحاظ نظامی در خاورمیانه به‌شمار می‌آید و تنها 70 کیلومتر با شهر دمشق فاصله دارد. اسرائیل در جنگ شش روزه سال 1967 بخش بزرگی از بلندی‌های جولان را که متعلق به سوریه است به اشغال خود درآورد.

 

 

مرتبط:

واکنش ماکرون به حاکمیت اسرائیل بر ارتفاعات جولان
واکنش ظریف به اقدام ترامپ در خصوص جولان+عکس
روحانی تصمیم ترامپ درباره بلندی های جولان را محکوم کرد
ترامپ سند حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان را امضا کرد
دمشق، ادعای ترامپ در خصوص بلندی های جولان را تکذیب نمود
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک