20:39 29 مارس 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

هند اعلام کرد که در حال مذاکره با دولت ترامپ برای تمدید معافیت این کشور از تحریم نفتی ایران است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم ، با نزدیک شدن به پایان مهلت معافیت ها برای واردات نفت خام ایران در ماه آینده، هند اعلام کرد که در حال مذاکره با دولت ترامپ در این مورد است. در نوامبر آمریکا یک معافیت 6 ماهه به هند، چین، یونان، ایتالیا، تایوان، ژاپن، ترکیه و کره جنوبی داد تا به خرید نفت از ایران ادامه دهند. 
این معافیت های موقت در دوم ماه مه پایان می یابند. 
هند پس از موافقت با کاهش واردات نفت ایران برنده این معافیت از تحریم های آمریکا شده بود. 
آمریکا در ماه مه سال گذشته تحریم ها علیه ایران را پس از بیرون رفتن از معاهده برجام دوباره وضع کرد. 
آمریکا به هند و سایر کشورها گفته بود تا 4 نوامبر فرصت دارند واردات نفت از ایران را صفر کنند وگرنه تحریم می شوند، ولی واشنگتن معافیتی 6 ماهه به هند و هفت کشور دیگر برای خرید نفت ایران داد. 
هند که دومین خریدار بزرگ نفت ایران پس از چین است، از آن زمان خرید ماهانه خود را از ایران به 1.25 میلیون تن یا 15 میلیون تن در سال (300 هزار بشکه در روز) رسانده که نسبت به 22.6 میلیون تن (452 هزار بشکه در روز) سال مالی 18_2017 کمتر بود. 
هند سومین مصرف کننده بزرگ نفت دنیاست که 80 درصد نیاز نفتی خود را از واردات تامین می‌کند. ایران سومین عرضه کننده نفت به هند پس از عراق و عربستان است و حدود 10 درصد کل نیاز این کشور را برطرف می سازد. 
انتظار می رود اگر آمریکا معافیت های 6 ماهه ای را که به هند و 7 کشور دیگر برای خرید نفت ایران داده بود تمدید نکند، هند واردات نفت از کشورهایی مثل عربستان و امارات را افزایش دهد. 
یادآور می شود روابط امریکا و ایران پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ تیره تر شده است. رئیس جمهور امریکا ایران را به برهم زدن ثبات در منطقه و حمایت از تروریسم جهانی متهم می کنند. رهبران ایران در پاسخ ضمن رد این اتهامات قول داده اند در برابر فشار واشنگتن تسلیم نشده و به دنبال کردن خط مشی سیاسی مستقل خود ادامه دهند. 
هشتم ماه مه سال گذشته ترامپ اعلام کرد که از توافق هسته ای برجام با تهران خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدیدی را علیه تهران اعمال خواهد کرد.

مرتبط:

بلوف آمریکایی درباره توقف فروش نفت ایران
افزایش بهای جهانی نفت به خاطر کاهش عرضه اوپک
ادامه تلاش آمریکا برای کاهش فروش نفت ایران در بازار جهانی
ترس باعث افزایش قیمت نفت شد
آمریکا نمی تواند در آلاسکا نفت استخراج کند
تمدید معافیت‌ خریداران نفت ایران
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک