جهان
دریافت لینک کوتاه
0 20

ذرات شیمیایی در گردوخاک باعث تکثیر سلول های چربی می شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از وبگاه «سلامتی»(healththoroughfare)، برای اولین مطالعه ای در خصوص تأثیر ذرات شیمیایی موجود در گردوخاک خانگی با افزایش وزن به انجام رسیده است.

مطالعات قبلی بر روی مدل‌های حیوانی، نشان داد که قرارگرفتن در معرض مواد شیمیایی تجمع تری‌گلیسیرید را افزایش داده و منجر به چاقی می‌شود.

مطالعات دیگری ارتباط مواد شیمیایی خانگی با اختلال در عملکرد غدد درون ریز در انسان را تصدیق کردند.

محققان در ادامه آزمایش‌ها بیش از 100 ماده شیمیایی مختلف را در ذرات گردو خاک خانگی شناسایی کردند که حدود 70 درصد آن با رشد و تکثیر سلول‌های چربی و چاقی و اضافه وزن مرتبط هستند. این مواد شیمیایی ناشی از مواد شوینده، انواع پاک‌کننده‌های خانگی، رنگ و لوازم آرایشی و بهداشتی هستند.

محققان دانشگاه دوک در نیویورک، 194 نمونه از گردوخاک خانگی را بررسی و مواد شیمیایی نمونه‌ها را در آزمایشگاه استخراج کردند. سپس این مواد از نظر قابلیت ترویج رشد سلول‌های چربی در یک مدل سلولی مورد بررسی دقیق قرار گرفتند. نتایج نشان می‌دهد حتی غلظت بسیار کم این مواد می‌تواند منجر به تکثیر و رشد سلول‌های چربی شود. بر اساس آمار آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا، کودکان روزانه در معرض 60 تا 100 میلی‌گرم از این مواد قرار می‌گیرند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک