15:24 16 ژوئیه 2019
پیشبرد طرح انتقال فناوری هسته‌ای به عربستان از سوی آمریکا

پیشبرد طرح انتقال فناوری هسته‌ای به عربستان از سوی آمریکا

© AFP 2019 / Bandar Algaloud/Courtesy of Saudi Royal Court
جهان
دریافت لینک کوتاه
112

خبرگزاری رویترز چهارشنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داد که «ریک پری» وزیر انرژی آمریکا 6 مجوز برای فروش فناوری هسته‌ای به عربستان و همکاری با این کشور در این زمینه صادر کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از العالم ، دولت آمریکا به طور مخفیانه، طرح انتقال این فناوری به عربستان و ساخت دستکم دو نیروگاه هسته‌‎ای در این کشور را دنبال کرده است.
به نوشته رویترز، مجوزهای صادر شده به شرکت‌ها اجازه می‌دهد که کارهای مقدماتی برای کار روی این نیروگاه‌ها را پیش از انعقاد رسمی قرارداد میان دو کشور امضا کنند.
با این وجود، فعلا هیچ تجهیزات نیروگاهی به این کشور ارسال نخواهد شد.
بر مبنای سندی از وزارت انرژی آمریکا که به دست رویترز رسیده است، شرکت‌های طرف همکاری دولت این کشور از این وزارتخانه خواسته بودند تا مسئله صدور مجوزها مخفیانه نگه داشته شود.
دولت آمریکا هنوز واکنشی به انتشار این خبر نشان نداده است.
پیشتر مجلس نمایندگان آمریکا در گزارشی از تلاش مشاوران و مسئولان ارشد دولت آمریکا برای فروش تجهیزات حساس هسته‌ای به عربستان سعودی خبر داده بود.
در آن گزارش که توسط «الیجا کامینگز» رئیس کمیته نظارتی مجلس نمایندگان آمریکا منتشر شد، از تلاش‌های این افراد در 2سال گذشته برای پیشبرد مذاکرات هسته‌ای با عربستان سعودی سخن به میان آمده بود.
از جمله اتهام‌های مطرح علیه مقام‌های دولت آمریکا، مسأله تضاد منافع و بهره‌مندی شخصی آن‌ها از قرارداد احتمالی با ریاض برای فروش تجهیزات هسته‌ای است.
نمایندگان کنگره آمریکا نگرانند که بی‌توجهی کاخ سفید به تخطی احتمالی ریاض از تضمین‌ها و تعهدات امنیتی مرتبط با بازپردازش ضایعات هسته‌ای، بعدها به تهدیدی جدی علیه امنیت ملی آمریکا تبدیل شود.

 

 

مرتبط:

برای اولین بار یک زن سفیر عربستان در آمریکا شد
عادل جبیر: تحریم های آمریکا علیه عربستان عجیب و غریب اند
تلاش مجدد مجلس آمریکا برای تنبیه مقامات عربستان
عربستان، میلیاردها دلار گاز آمریکا را خریداری می کند
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک