14:35 19 فوریه 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
2625

خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا روز 6 آوریل را به عنوان روز آغاز اقدامات تاکتیکی در چارچوب عملیات "آزادی" برای سرنگونی نیکلاس مادورو، رئیس جمهور این کشور تعیین کرد.

به گزارش اسپوتنیک، گوایدو در صفحه توئیتر خود نوشت:" در این روز ما باید آماده و سازمان یافته بوده و دارای کمیته های کمک رسانی و آزادی باشیم".
رهبر مخالفان مادورو در پیام توئیتری دیگر خود ، ونزوئلایی ها را به رفتن به خیابان ها در روز 30 مارس فرا خواند تا "تقاضای پایان غصب حکومت و اعتراض به نبودن تضمینات اجتماعی" را مطرح کنند. گوایدو اعلام کرد:" رژیم می خواهد ما به فاجعه عادت کنیم اما افرادی هستند که می خواهند از حقوق خود دفاع کنند".
اعتراضات گسترده علیه رئیس جمهور فعلی ونزوئلا، نیکلاس مادورو، در تاریخ 21 ژانویه آغاز شد. روز 23 ژانویه خوان گوایدا، رئیس پارلمان ونزوئلا خود را رئیس جمهور موقت این کشور اعلام کرد. کشورهای گروه لیما به غیر از مکزیک، آمریکا، آلبانی، گرجستان، سوئیس و سازمان کشورهای آمریکایی و تعدادی از کشورهای اروپایی از ریاست جمهوری موقت گوایدو حمایت کردند.
کشورهای روسیه، بولیوی، ایران، کوبا و نیکاراگوئه ، السالوادور، ترکیه، بلاروس و چین ضمن حمایت از مادورو، از طرفین درگیر در بحران خواستند از راه مسالمت آمیز به حل و فصل مسائل بپردازند و مخالفت خود با دخالت خارجی در امور داخلی کشورها را اعلام کردند. دبیر کل سازمان ملل به گفتگو و دیالوگ برای حل و فصل بحران فراخواند.

مرتبط:

واکنش مسكو به اظهارات ترامپ در خصوص خروج روسيه از ونزوئلا
ترامپ خواستار خروج روسیه از ونزوئلا شد
گسترش رواج دلار در ونزوئلا
تصویب لایحه مبارزه با نفوذ روسیه در ونزوئلا
نظامیان روسیه با محموله باری وارد ونزوئلا شدند
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک