00:04 29 اکتبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 02

رژه نظامی در پاکستان به مناسبت 79 ـ مین سالگرد استقلال این کشور در شرایط تنش میان اسلام آباد و دهلی نو برگزار شد.

 

به گزارش اسپوتنیک، روز ملی پاکستان هر سال 23 مارس برگزار می شود و یکی از مهم ترین جشنهای این کشور است. در این روز در سال 1940 قطعنامه ای در شهر لاهور به تصویب رسید که آغازگر جنبش استقلال پاکستان از هند بود. 
حدود چهارهزار نظامی از جمله نیروهای هوابرد از جمهوری آذربایجان، برونی، بحرین، عربستان سعودی و سریلانکا در رزه نظامی در اسلام آباد با شرکت رهبران این کشور حضور داشتند.
خلبانان ترکیه و چین با هواپیما های جنگنده بمب افکن J-F 17 Thunder (محصول مشترک پاکستان و هند، اف 16 و میراژ 2 حرکات آکروباتیک را در آسمان به معرض نمایش گذاشتند.
همچنین تانک های ارتش پاکستان از جمله Al-Khalid ، محصول مشترک پاکستان و چین تانک بومی Al-Zarrar و همچنین سامانه های موشکی قادر به حمل کلاهک هسته ای در رژه حضور داشتند.
از جمله موشک های میانبرد غوری، شاهین 1، شاهین 2 و شاهین 3 به مهمانان نشان داده شدند.
روابط دهلی نو و اسلام آباد بطور سنتی تیره است. دو کشور دچار اختلافات سیاسی، تاریخی و ارضی هستند و از جمله در رابطه با موقعیت حقوقی کشمیر اختلاف دارند که پس از کسب استقلال هند در سال 1947 و به دنبال ظاهر شدن دو کشور مستقل هند و پاکستان به دو بخش تقسیم شده است
حالا کشمیر منطقه مورد اختلافی است که تقسیم آن بین هند و پاکستان هنوز از لحاظ حقوقی به ثبت نرسیده است. جدایی خواهان کشمیری در حال مبارزه به خاطر استقلال یا الحاق این سرزمین به پاکستان در آنجا فعال هستند.
دهلی نو مقامات پاکستان را به حمایت از جدایی خواهان مسلح متهم می کند اما اسلام آباد این اتهامات را رد می کند.
بحران کشمیر پس از 14 فوریه شدت پیدا کرد که یک شبه نظامی انتحاری خود را در نزدیکی ستون پلیس نظامی هند منجر کرد که در نتیجه آن 45 نفر کشته شدند. گروه اسلام گرای موسوم به "جیش محمد" مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.
به دنبال آن روز 26 فوریه هواپیما های نیروی هوایی هند اردوگاه "جیش محمد" در بخش پاکستانی کشمیر را بمباران کردند که در نتیجه آن تعدادی از شبه نظامیان و همچنین وسایل نقلیه، سلاحها و مهمات متعلق به آنها منهدم شدند. 
دیرتر ارتش پاکستان دو هواپیمای جنگی هند را که حریم هوایی این کشور را در منطقه مورد اختلاف کشمیر نقض کرده بودند، سرنگون نمود.

 

 

 

مرتبط:

اعتراض پاکستان به هند
ادامه درگیری نظامی پاکستان و هند
تنش ها بین هند و پاکستان
اخطار شدید هند به پاکستان
شلیک دوباره میان هند و پاکستان
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک