23:25 02 ژوئن 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 90

مجلس سنای کنگره امریکا روز چهارشنبه با اکثریت آرا قطعنامه ای را به تصویب رساند که درآن به دولت ایالات متحده توصیه می شود از حمایت از ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی در یمن دست بردارد.

به گزارش اسپوتنیک، شبکه تلویزیونی C-Span ، این نشست سنای امریکا را پخش کرده است. قطعنامه مربوطه با 54 رای موافق و 46 رای مخالف به تصویب رسیده و حالا قرار است به بررسی مجلس نمایندگان کنگره گذاشته شود.
طرح قانونی مخالفت با حمایت آمریکا از عربستان در یمن توسط مایکل لی، سناتور جمهوری خواه و برنی ساندرز، سناتور مستقل مطرح شده بود. مایکل پمپئوف وزیر خارجه امریما اعلام کرده که مخالف قطعنامه مصوبه است و زمان بررسی انرا نامناسب می داند. 
در یمن از سال 2014 درگیری داخلی ادامه دارد. در یک طرف این نزاع نیروهای حوثی عضو جنبش شیعه " انصارالله" و در طرف دیگر آن ارتش دولتی و شبه نظامیان وفادار به عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور مورد قبول جامعه بین المللی قرار دارند. از سال 2015 ائتلاف عربی به ریاست عربستان سعودی پشتیبانی نظامی از نیروهای دولتی را برعهده دارد. ایران از نیروهای حوثی که صنعا پایتخت یمن و بخش قابل توجهی از کشور را تحت کنترل دارند به طور غیررسمی حمایت می کند.

مرتبط:

قاسمی: امارات به‌جای ادعاهای بی پایه و اساس به وضعیت یمن نگاه کند
سوء تغذیه شدید در یمن
تصاویری از حمله موشکی به تانک در یمن +فیلم
زره پوش سعودی در یمن منهدم شد
تصویب قطعنامه آتش بس در یمن
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک