جهان
دریافت لینک کوتاه
0 01

دادگاه بین المللی سازمان ملل در لاهه، امروز شکایت ایران از آمریکا را قابل قبول دانسته و اعلام کرد بررسی این دادخواست در حیطه صلاحیت این مرجع قضایی قرار دارد.

به گزارش اسپوتنیک، قاضی دادگاه لاهه ضمن قرائت حکم دادگاه گفت:" این دادخواست قابل قبول است".
یادآور می شود دیوان عالی آمریکا در سال 2016 شکایت بانک مرکزی ایران درباره بازگردادن دو میلیارد دلاراز سپرده های توقیف شده ایران را قبول نکرده و رای داده بود که این وجوه باید صرف پرداخت غرامت به خویشاوندان آمریکاییان کشته شده بر اثر انفجارات سال 1983 در بیروت و دیگر انفجارات شود. ایران در رابطه با اینکه مقامات آمریکا ایران را "حامی تروریسم" معرفی و این سپرده ها را توقیف کرده بود، به دادگاه سازمان ملل مراجعه کرد.
روابط امریکا و ایران پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ تیره تر شده است. رئیس جمهور امریکا ایران را به برهم زدن ثبات در منطقه و حمایت از تروریسم جهانی متهم می کنند. رهبران ایران در پاسخ قول داده اند در برابر فشار واشنگتن تسلیم نشده و به دنبال کردن خط مشی سیاسی خود ادامه دهند.
هشتم ماه مه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد.
موج دوم تحریم های آمریکا که صادرات نفت را نیز شامل می شود از پنجم نوامبر اجرایی شد. برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هشدار داد، کسانی که بخواهند مکانیزم محدودیت های علیه ایران را دور بزنند ، بلافاصله تحریم خواهند شد. واشنگتن قصد دارد اقداماتی را علیه کشورهایی که با ایران همکاری می کنند صورت دهد و کشورهایی را که به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهند مجازات کند. گفتنی است ششم اوت 2018 اولین موج تحریم های آمریکا علیه ایران که پس از توافقنامه هسته ای برجام در سال 2015 متوقف شده بود، دوباره به اجرا گذاشته شد. تحریم های آمریکا شامل محدودیت مرتبط با تجارت ایران در زمینه طلا و فلزات گرانبها و تحریم های هواپیمایی و خودرویی هستند.

 

مرتبط:

فراخوان نماینده ایران به اجرای رای دادگاه لاهه
تحقیر شدن واشنگتن با پیروزی ایران در دادگاه لاهه
حکم دادگاه لاهه در خصوص شکایت ایران از آمریکا لازم الاجراست
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک