01:22 28 اکتبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
121

معاون مدیر برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در شورای اروپا کارآمدی ساز و کار مالی اروپا با ایران را بررسی نمود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، الی گرانمایه، معاون مدیر برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در شورای اروپا به بررسی کارآمدی ساز و کار حمایت از تبادلات تجاری ایران با اروپا و تقابل احتمالی دولت ترامپ با آن پرداخت.


گرانمایه در این خصوص می‌نویسد: اگرچه اینستکس یک بانک نیست، اما در هماهنگی پرداخت های مربوط به تجارت با ایران نقش مهمی ایفا خواهد کرد. این هماهنگی ضروری است. اینستکس این پیام را به آمریکا داد که ما (اروپا) با وجود تحریم های فرامرزی از منافع خود دفاع می کنیم.
وی در ادامه می‌افزاید: از سوی دیگر، این توافق برای ابعاد امنیتی و سیاسی منافع ملی ایران مهم است؛ اما اگر تحریم‌های آمریکا ادامه یابد و اس.پی.وی اروپا ناکام بماند، محاسبات تهران درباره برجام ممکن است در شش ماه آینده کاملا متفاوت باشد.
در ادامه معاون مدیر برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در شورای اروپا در بررسی تقابل آمریکا با این سازوکار نوشت: سپر دیپلماتیک مقام های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی، کار دولت ترامپ در تقابل با اینستکس را دشوار خواهد ساخت.
این مقام اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا در توضیح اینستکس می‌نویسد: این نهاد جدید به عنوان نوعی «شرکت تسویه وجوه» در ارز مبنای یورو عمل می کند. این شرکت تسویه وجوه در انجام تجارت شرکت های اروپایی با ایران نقش موثری ایفا خواهد کرد؛ نوعی قرارداد مبادله است که خارج از سیستم مالی جهانی تحت سلطه آمریکا عمل می کند.

مرتبط:

خط بطلان اروپا بر تحریم ها آمریکا علیه ایران
حمایت ها و دل نگرانی های اتحادیه اروپا از همکاری با ایران
اتهامات اروپا علیه ایران
اتحادیه اروپا از ایران خواست تا از توسعه موشک های بالستیک دست بکشد
تحریم اتحادیه اروپا علیه ایران
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک