13:03 08 اوت 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
352

ارتش آمریکا در پژوهشی جدید که ادعا شده مفصل‌ترین ارزیابی دولت این کشور از حمله سال ۲۰۰۳ به عراق است اعتراف کرده ایران تنها پیروز این حمله است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم ، ارتش آمریکا ارزیابی جدیدی از حمله این کشور به عراق در سال 2003 و تلاش‌های متعاقب آن برای کسب نفوذ در آن کشور منتشر کرده. این ارزیابی به این نتیجه رسیده ایران یگانه پیروز تحولات عراق بعد از جنگ سال 2003 بوده است.
این ارزیابی با عنوان «ارتش آمریکا در جنگ عراق» پنجشنبه هفته گذشته در دو جلد منتشر شده است. انجام این مطالعه از سال 2013 به‌دستور «ری اودرینو»، ژنرال ارتش آمریکا آغاز شده و مبتنی بر بررسی 30000 ساعت اسناد از طبقه‌بندی خارج‌شده و صدها ساعت مصاحبه است. ادعا شده این پژوهش، طولانی‌ترین و مفصل‌ترین بررسی انجام‌شده از جنگ عراق تا به حال است.
در این سند عنوان شده تصمیم برای حمله به عراق، نوعی پاسخ «پیشگیرانه» به اتهاماتی درباره تملک سلاح‌های کشتار جمعی توسط «صدام حسین»، دیکتاتور کشته شده عراق و حمایت دولت او از گروه تروریستی القاعده (گروه ممنوعه در روسیه) به‌عنوان مرتکب حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 بود.
نیوزویک در تحلیلی بر ارزیابی جدید ارتش آمریکا نوشته اتهاماتی که جنگ عراق بر اساس آنها انجام شد بعداً نادرست از آب درآمدند و واشنگتن اکنون اعتراف کرده که سقوط دولت عراق قدرت گرفتن همسایه عراق ایران و افزایش نفوذ منطقه‌ای آن را به‌همراه داشته است.

در ارزیابی ارتش آمریکا ادعا شده است: «این جنگ از حیث تبعات ژئواستراتژیک، نتایج عمیقی به جا گذاشت. در زمان اتمام این پروژه تحقیقی در سال 2018، به‌نظر می‌رسد ایران جسورشده و توسعه‌طلب، تنها پیروز آن است. عراق در جایگاه موازنه‌ساز سنتی ایران در بهترین حالت چنین نقشی ندارد و در بدترین حالت شاهد آن است که عناصر دولتش، به‌نیابت از منافع ایران عمل می‌کنند».
این گزارش همچنین به این نتیجه رسیده که حمله ائتلاف تحت رهبری آمریکا به عراق در سال 2003 به چند دلیل، از جمله اختلافات بر سر راهبردهای لازم برای ایجاد ثبات در این کشور ناموفق بوده است. ارتش آمریکا همچنین به ناکامی رویکردهای دولت این کشور برای ملت‌سازی در عراق و نامتناسب بودن آن برای جامعه فرقه‌ای عراق اشاره و تصریح کرده این موضوع به ایران کمک کرده از طریق ارتباطاتش با اقشار مسلمان و جنبش‌های کردها، بتواند نفوذش را در این کشور گسترش دهد.
گزارش ارتش آمریکا به‌علاوه اعتراف می‌کند اقدامات نادرست پنتاگون بی‌ثباتی عراق در سال‌های آینده را به‌همراه داشت. حمله سال 2003 هرچند پیروزی سریع در براندازی دولت صدام حسین را در پی داشت در ادامه به شکل‌گیری شورش‌هایی به‌رهبری القاعده و در ادامه داعش منجر شد.

 

 

مرتبط:

آخرين وضعيت لغو ويزا ميان ايران و عراق
سفر ناگهانی وزیر خارجه آمریکا به عراق
جاسوس های اسرائیلی، نفوذ ایران در عراق را تهدید ارزیابی می کنند
ضربه ای دیگر به مناسبات عراق و آمریکا
یک بریتانیایی، پرواز مخفی دونالد ترامپ به عراق را افشا کرد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک