06:29 01 آوریل 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
127

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران تاخیر اتحادیه اروپا برای عملیاتی کردن اس.پی.وی را غیرقابل پذیرش دانست.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، سید کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران تاخیرهای مکرر اتحادیه اروپا برای عملیاتی کردن سازوکار مالی ویژه تعامل با ایران را غیرقابل پذیرش دانست.


خرازی در دیدار با هیاتی از موسسه ایتالیایی امور بین‌المللی (IAI) با بیان اینکه ایران صداقت خود را در اجرای برجام نشان داده و نگاه افکار عمومی ایران به رویکرد اروپا در قبال برجام منفی‌تر شده است، گفت: منافع اروپا ایجاب می‌کند که گام‌های عملی در قبال برجام بردارد. شکست برجام، امنیت اروپا را نیز تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.
وی همچنین در خصوص عملیاتی کردن سازوکار مالی ویژه تعامل با ایران موسوم به اس.پی.وی اظهار کرد: این‌که دولت‌های اروپایی توان حمایت و هدایت شرکت‌های اروپایی را برای همکاری با ایران ندارند، قابل دفاع و پذیرش نیست. این بدان معناست که نمی‌توان به امضای دولت‌های اروپایی اعتماد کرد و این سوال مطرح می‌شود که اگر دولت‌های اروپایی می‌دانستند که بر شرکت‌های خود نفوذی ندارند، چرا با ایران وارد مذاکره شدند؟
گفتنی است پیش از این محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران اظهار داشت: اگر در هفته‌های آتی "اس پی وی" عملیاتی نشود، سوال از محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و دیگر مسئولان ذیربط در دستور کار مجلس ایران قرار خواهد گرفت.

مرتبط:

عدم پیوستن اروپا به کارزار فشار به ایران در نشست ورشو
خبر خوش برای کانال مالی ایران و اروپا
ساز و کار مالی ایران با اروپا عملی نخواهد شد
گله مندی ایران از اروپا
ایجاد سازه کار مالی اروپا و ایران طی هفته های آینده
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک