05:13 03 دسامبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 21

رخسار پکان، وزیر تجارت ترکیه اعلام کرد که کشورش به دنبال افزایش دوره معافیت خود از تحریم‌های نفتی ایران است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از بلومبرگ، رخسار پکان، وزیر تجارت ترکیه اعلام کرد که کشورش به دنبال افزایش دوره معافیت خود از تحریم‌های نفتی ایران است.

وی در این باره تصریح کرد: ما تواقنامه تجارت آزاد با ایران داریم؛ چگونه می‌توانیم همکاری‌مان را در چنین شرایطی ادامه دهیم؟ ما در رابطه با کالاهای وارداتی با ایران قرارداد ترجیحی امضا شده داریم. ما در سطح وزارتی و نمایندگان فنی این همکاری را انجام می‌دهیم تا ترکیه از این ممنوعیت‌ها مستثنی شود.

پکان همچنین گفت که تحریم‌های آمریکا بر واردات و سرمایه گذاری‌های ایرانی اثر گذاشته و موجب ایجاد رکود در اقتصاد آن شده است.

هشت کشور از جمله چین، هند، ایتالیا، یونان، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه معافیت‌های موقتی را دریافت کرده‌اند که آن‌ها را مجاز می‌کند تا به خرید نفت ایران ادمه دهند، اگرچه دولت آمریکا گفته است که آن‌ها باید نشان بدهند که در راستای رساندن این واردات به صفر کار می‌کنند. انتظار می‌رود این معافیت‌ها 180 روز ادامه داشته باشند، اگرچه قابل تمدید هستند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در این باره گفته بود: دولت آمریکا این مسئله را درک می‌کند که برخی کشورهای به لحاظ ژئوپولتیک نزدیک به ایران و دیگر کشورها قادر نباشند تا واردات نفت از ایران را به‌طور سریع قطع کنند. به همین دلیل آمریکا در نظر دارد هنگام شروع بخش دوم تحریم‌ها برای این کشورها استثنا قائل شود.

مرتبط:

حداقل حقوق و دستمزد در ترکیه بیشتر است یا در ایران؟
ارسال اس ۴۰۰ روسی به ترکیه طبق برنامه اجرا می شود
ترکیه: نتانیاهو قاتل خونسرد عصر مدرن است
بازتاب حافظ خوانی رئیس جمهور ترکیه در آستانه شب یلدا در شبکه های اجتماعی +ویدئو
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک