16:57 23 آوریل 2019
ادامه فشار آمریکا بر شرکت های همکاری کننده با ایران

ادامه فشار آمریکا بر شرکت های همکاری کننده با ایران

© AFP 2018 / Brendan Smialowski
جهان
دریافت لینک کوتاه
143

دولت امریکا از شرکت های کشت و صنعت Cargill و Bunge که لوبیا سویا، ذرت و گندم به ایران صادر می کنند، درخواست کرد قراردادهای خود با طرف ایرانی را با مقامات ایالات متحده هماهنگ کنند.

به گزارش اسپوتنیک، یک منبع دیپلماتیک اعلام کرد:" وزارت خزانه داری آمریکا توضیح داد صادرات شرکت های فوق الذکر بشر دوستانه محسوب نشده و ناقض تحریم های اعمال شده علیه تهران است و قراردادهای امضا شده در سابق بررسی خواهند گردید". وی افزود برخی از بانک های اروپایی که تا به حال با این شرکت ها همکاری می کنند، از انجام عملیات مالی در رابطه با صادرات به ایران امتناع می ورزند چون از افتاده به "لیست های سیاه"هراس دارند. منظور بانک هلندی ABN AMRO ، بانک دانمارکی Danske Bank ، بانک آلمانی DZ Bank و بانک بلژیکی KBS Bank است.
منبع دیپلماتیک نامبرده درادامه گفت:" در این رابطه تخلیه بار 16 کشتی بزرگ حامل غله در بندر عباس و بندر خمینی متوقف شده است و دیگر صادر کنندگان بارها را به امارات می فرستند". وی خاطرنشان کردهدف واشنگتن "بدتر کردن اوضاع اجتماعی ـ اقتصادی در ایران و به این شکل تحریک نارضایتی مردم در آنجا است".


یادآور می شود روابط امریکا و ایران پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ تیره تر شده است. رئیس جمهور امریکا ایران را به برهم زدن ثبات در منطقه و حمایت از تروریسم جهانی متهم می کنند. رهبران ایران در پاسخ قول داده اند در برابر فشار واشنگتن تسلیم نشده و به دنبال کردن خط مشی سیاسی خود ادامه دهند.
هشتم ماه مه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد.
موج دوم تحریم های آمریکا که صادرات نفت را نیز شامل می شود از پنجم نوامبر اجرایی شد. برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هشدار داد، کسانی که بخواهند مکانیزم محدودیت های علیه ایران را دور بزنند ، بلافاصله تحریم خواهند شد. واشنگتن قصد دارد اقداماتی را علیه کشورهایی که با ایران همکاری می کنند صورت دهد و کشورهایی را که به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهند مجازات کند. گفتنی است ششم اوت 2018 اولین موج تحریم های آمریکا علیه ایران که پس از توافقنامه هسته ای برجام در سال 2015 متوقف شده بود، دوباره به اجرا گذاشته شد. تحریم های آمریکا از جمله شامل محدودیت مرتبط با تجارت ایران در زمینه طلا و فلزات گرانبها و تحریم های هواپیمایی و خودرویی هستند.

مرتبط:

این بار تقصیر تحریم هاست یا آمریکا؟
اقتصاد آمریکا بازیچۀ تحریم های ضد ایرانی
تحریم هایی که ایران را جری تر کرده
تلاش روسیه برای آسیب ندیدن ایران از تحریم های آمریکا
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک