19:21 17 ژوئیه 2019
تاکید عراقچی بر ضرورت حفظ برجام

تاکید عراقچی بر ضرورت حفظ برجام

© Sputnik /
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران اعلام کرد تلاش برای حفظ توافق هسته ای برجام وظیفه کل جامعه جهانی است.

به گزارش اسپوتنیک، عباس عراقچی در دیدار با سرگئی ریابکوف، معلون وزیر خارجه روسیه در مسکو خاطرنشان ساخت برجام به خاطر خروج یکجانبه و غیرقانونی امریکا از ان دچار حالت بحرانی شده است. برجام مقدم بر همه توافق امنیتی می باشد و حفظ آن وظیفه جامعه جهانی است.
معاون وزیر خارجه ایران خاطرنشان ساخت جهانیان از سیاست اشتباه آمریکا و برخی از متحدان واشنگتن رنج می برند.
هشتم ماه مه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد.
موج دوم تحریم های آمریکا که صادرات نفت را نیز شامل می شود از پنجم نوامبر اجرایی شد. برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هشدار داد، کسانی که بخواهند مکانیزم محدودیت های علیه ایران را دور بزنند ، بلافاصله تحریم خواهند شد. واشنگتن قصد دارد اقداماتی را علیه کشورهایی که با ایران همکاری می کنند صورت دهد و کشورهایی را که به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهند مجازات کند. گفتنی است ششم اوت 2018 اولین موج تحریم های آمریکا علیه ایران که پس از توافقنامه هسته ای برجام در سال 2015 متوقف شده بود، دوباره به اجرا گذاشته شد. تحریم های آمریکا شامل محدودیت مرتبط با تجارت ایران در زمینه طلا و فلزات گرانبها و تحریم های هواپیمایی و خودرویی هستند.
اروپا اعلام کرده تحریم های جدید امریکا علیه ایران را اجرا نخواهد کرد.
در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافقی تاریخی با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران هم قرار شد بسیاری از تحریمهای وضع شده علیه این کشور برداشته شود.

 

 

مرتبط:

صلح در خاورمیانه با حفظ برجام امکان پذیر است
درخواست ایران از شورای امنیت برای یادآوری مسئولیت آمریکا در قبال برجام
اهمیت برجام برای امنیت اروپا
مرغ برجام یا تخم مرغ FATF
اتحادیه اروپا و ایران تصمیم بر حفظ برجام گرفتند
ایران حق خروج از برجام را برای خود قائل است
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک