06:27 31 مارس 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 32

مشاور رئیس جمهور ترکیه از اطمینان کشورش در دریافت جنگنده‌های F-35 از آمریکا خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، ابراهیم کالین، مشاور رئیس جمهور ترکیه در نشست بین‌المللی دوحه معروف به فروم دوحه در جمع خبرنگاران گفت: آنکارا شک دارد که ایالات متحده بتواند از عرضه ی جنگنده F-35 به ترکیه در صورتی که این کشور سیستم ضد موشک روسی را خریداری کند، خودداری نماید.


کنگره آمریکا پیش‌تر اعلام کرده بود که در نظر دارد تحویل جنگنده F-35 به ترکیه را به دلیل برنامه آنکارا برای خرید سامانه ضد موشکی روسی اس-400 به حالت تعلیق درآورد. سناتورها اصلاحیه ای را برای بودجه دفاعی آماده ساختند که بر اساس آن وزارت دفاع باید گزارشی را برای ارزیابی احتمالی "تغییرات قابل توجه" در عرضه این هواپیماها به ترکیه، تهیه کند. مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه پیش از این از تحویل بدون مشکل جنگنده‌های اف-35 آمریکا به کشورش خبر داد.
کالین همچنین افزود: ما تنها یک خریدار نیستیم بلکه ما بخشی از این پروژه هستیم، که کشورهای دیگری نیز با آن مرتبط هستند بنابراین به راحتی نمیتوان از عرضه این جنگنده‌ها به ترکیه امتناع نمود.
ابراهیم کالین مطمئن است که این مسئله تا زمانی که جنگنده‌ها آماده تحویل شوند، حل و فصل خواهد شد.
ترکیه قصد دارد حداقل صد F-35 Lighting II را خریداری نماید. این خرید به عنوان بخشی از برنامه توسعه چند ملیتی F-35 تحت حمایت ایالات متحده است که آنکارا در سال 2002 به آن پیوسته است.

مرتبط:

توافق پنتاگون برای خرید F-35
چگونه سوخو-35 می تواند F-22 را نابود کند
هزار عیب یافت شده در جنگنده F-35
ترکیه، خواهان جایگزینی جنگندهای روسی بجای F-35 آمریکایی
نخستین پرواز جنگنده F-35 ترکیه
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک