00:51 23 اکتبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
115

ایالات متحده در حال اعمال فشار به عراق برای جلوگیری از ادامه روند واردات برق و گاز از ایران توسط این کشور است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از وال استریت ژورنال، ایالات متحده در حال اعمال فشار به عراق برای قطع همکاری این کشور با ایران در حوزه انرژی است.


در این گزارش آمده است: علی‌رغم آنکه عراق یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت در جهان محسوب می‌شود، اما برای تأمین برق و گاز مردم خود به شدت به ایران وابسته است. آمریکا قصد دارد تا شرکت‌های آمریکایی و برخی متحدین منطقه خود نظیر عربستان را جایگزین ایران در بازار انرژی عراق کند و از طرفی موانع جدی بر سر همکاری‌های اقتصادی بغداد ـ تهران به وجود بیاورد.
این در حالی است که در طول تابستان گذشته و با قطع شدن مقطعی صادرات برق ایران به عراق، شهرهای بزرگ این کشور نظیر بصره با خاموشی گسترده روبرو شدند.
تحریم های تکمیلی آمریکا که صادرات نفت را نیز شامل می شود از پنجم نوامبر اجرایی شد. مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا اطلاع داد که واشنگتن کشورهای چین، هند، ایتالیا، یونان، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه را به طور موقت از این تحریم ها معاف می کند. برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هشدار داد، کسانی که بخواهند مکانیزم محدودیت های علیه ایران را دور بزنند ، بلافاصله تحریم خواهند شد.

مرتبط:

تحریم های آمریکا و فشار مضاعف بر بیماران ایران
آیا اگر ايران از سوریه بیرون برود، تحریم های آمریکا تخفیف خواهد یافت؟
تدابیر روسیه و ایران برای مقابله با تحریم های آمریکا
ابتکارات جدید اروپا برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک